Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-10-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-10-11
Wynajem działki pod farmy fotowoltaiczne – sposób na zarobek?
Wynajem działki pod farmy fotowoltaiczne – sposób na zarobek?

Fotowoltaika to jeden z głośniejszych tematów ostatniego czasu. Dziś mówi się nie tylko o oszczędnościach, które można sobie zapewnić, stosując odnawialne źródła energii i o tym, jak pozytywny wpływ fotowoltaika ma na ekologię, ale także o tym, że dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne może być sposobem na zarobek.

Dzierżawa gruntu pod budowę farm fotowoltaicznych to krok, na który decyduje się coraz więcej ludzi. Coraz większe jest też zapotrzebowanie na takie grunty, na których można założyć farmę fotowoltaiczną. Wynika to z tego, że wielu przedsiębiorców inwestuje w wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł (słońca) i sprzedaje ją do sieci energetycznej, skąd z kolei jest ona przekazywana do innych odbiorców. Jednak aby wytworzyć energię w takiej ilości, potrzebne są grunty, na których można postawić pokaźnych rozmiarów instalację fotowoltaiczną, czyli stworzyć farmę. Dlatego też wielu inwestorów korzysta z dzierżawy gruntu od rolników. Umowę dzierżawy należy jednak podpisać z zachowaniem wszelkich koniecznych wytycznych. Jest to gwarancją bezpieczeństwa.

Farma fotowoltaiczna – jaka działka najlepsza

Aby móc na poważnie pomyśleć o umowie dzierżawy gruntu, musimy najpierw wiedzieć, czy nasza działka spełnia pewne normy, a tym samym nadaje się pod zabudowę fotowoltaiczną. Przede wszystkim taka działka musi mieć grunty rolne z kl. IV, V lub VI. Działka może być też nieużytkiem, ale nieporośniętym drzewami i krzakami. Nie może też być narażona na podtopienia i zalania. Obszar gruntu pod fotowoltaikę nie powinien też leżeć na terenie parku krajobrazowego czy rezerwatu. Co do powierzchni działki to nie może być ona mniejsza niż 2 ha. To ogólne warunki, które przeważnie stanowią główny wymóg. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z inwestorów może mieć też swoje indywidualne wytyczne.

Umowy dzierżawy działki pod budowę farmy fotowoltaicznej – jak to działa?

Ze względów bezpieczeństwa dla właściciela gruntu istotne jest, aby umowę wydzierżawienia gruntów podpisać z pewnym partnerem i czerpać z tytułu dzierżawy konkretne zyski. Przeważnie oferowana jest umowa przedwstępna zawierana na przykład na okres dwóch lat. W tym czasie właściciel może nadal użytkować ziemię, aż dzierżawca nie rozpocznie budowy farmy. Po wybudowaniu farmy to dzierżawca zajmuje się pracami porządkowymi na niej, do których należy na przykład koszenie trawy. Podobnie firma dzierżawiąca grunty zajmie się utylizacją paneli, gdy czas dzierżawy dobiegnie końca.

Wynajem działki pod farmy fotowoltaiczne może być szansą dla wszystkich tych, których grunty leżą odłogiem na przykład z powodu swojej nieurodzajności. W ten sposób nie tylko będą mieć szansę podreperowania swojego domowego budżetu, ale także będą mogli się przyczynić do rozwoju ekologicznej metody pozyskiwania energii, jaką jest fotowoltaika.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także