Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-01-27 | Ostatnia aktualizacja: 2010-01-27
Wykorzystanie siarczanu srebra do utylizacji ścieków

Wykorzystanie siarczanu srebra do utylizacji ścieków
Od znanego to tej pory siarczanu jednowartościowego srebra (Ag2SO4), nowy związek (AgSO4) różni się wszystkimi istotnymi własnościami fizykochemicznymi. "Są to dwie zupełnie różne substancje chemiczne” - powiedział dr Grochola. Jak wyjaśnił, uzyskany związek o czarnej barwie jest półprzewodnikiem o bardzo niewielkiej energii." Wszystkie pozostałe bezwodne siarczany metali są bardzo słabo zabarwione, mają bardzo delikatne kolory albo są bezbarwne. To oznacza, że bardzo słabo pochłaniają promieniowanie widzialne, najczęściej absorbują promieniowanie ultrafioletowe. Siarczan srebra (II) - w przeciwieństwie do nich - absorbuje już promieniowanie w zakresie średniej podczerwieni”.
Drugą niezwykłą cechą uzyskanego związku jest jego silny magnetyzm. "Wykazuje on bardzo silne tzw. sprzężenie antyferromagnetyczne, które występuje nawet w temperaturze +100 0C. Żaden inny siarczan się tak nie zachowuje”.
Trzecia z wyjątkowych cech odnosi się bardziej do właściwości chemicznych - nowy związek to bardzo silny utleniacz. "Dzięki temu można będzie go wykorzystywać w rozmaitych reakcjach utleniania, np. w farmacji do tworzenia leków albo do utylizacji ścieków”.
Nowy związek uzyskuje się za pomocą dwóch prostych metod. "Jedną z nich jest wymiana ligandów, drugą wypieranie słabego kwasu silnym”. W pracach badawczych nad nim wzięło udział siedmiu naukowców, wśród nich uczeni z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i naukowcy z trzech słoweńskich instytutów naukowych.
Dr Wojciech Grochala był jednym z pierwszych laureatów prestiżowego programu "Team” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Synteza siarczanu srebra (II) jest jednym z elementów badań finansowanych przez FNP.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Nauka w Polsce

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl