
Kraków wybrał dostawcę kotłów do swojej spalarni. Mają one pozwolić na przetwarzanie rocznie 220 tys. ton odpadów.
Budowa krakowskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów ma ruszyć w drugiej połowie tego roku. Inwestycję zrealizuje południowokoreańska spółka POSCO Engineering & Construction. Wartość kontraktu podpisanego z Koreańczykami wynosi 796 921 920,00 PLN brutto. Teraz wiemy też kto dostarczy dla krakowskiej spalarni kotły. Będzie to firma Doosan Lentjes, spółka zależna Doosan Power Systems. - Firma Doosan Lentjes dostarczy do nowego zakładu w Krakowie kompletny układ kotłowy, obejmujący dwie linie, mogące przetworzyć do 220 000 ton odpadów komunalnych stałych rocznie. Warto wiedzieć, że urządzenia zaproponowane dla Krakowa opierają się na sprawdzonej technologii tzw. rusztu schodkowego posuwisto-zwrotnego i kotła, dzięki któremu produkowany może być prąd oraz ciepło sieciowe – wyjaśniają władze Krakowa. Podobna technologia jest wykorzystywana m. in. w zakładach we Frankfurcie nad Menem oraz w Harlingen w Holandii.
Zdaniem władz Krakowa budowa spalarni jest niezbędna gdyż sama gmina Kraków produkuje rocznie ponad 321 tys ton śmieci, z czego odzyskiwane jest ok. 14 proc. z nich. Dodatkowo na krakowskie składowisko trafiają śmieci również z innych okolicznych gmin. W takiej sytuacji w ciągu kilku lat miastu może zabraknąć miejsca do składowania odpadów. Spalarnia ma uratować sytuację gdyż będzie przetwarzała ok. 220 tys. ton odpadów rocznie. Stanie się ona przy tym dodatkowym źródłem energii dla Krakowa. Krakowski ZTPO ma dysponować mocą elektryczną rzędu 8 MWe i cieplną na poziomie ok. 40 MWt. Pieniądze na sfinansowanie inwestycji pochodzić będą ze funduszy Unii Europejskiej (ok. 371 mln zł), ze środków własnych KHK oraz z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (ok 275 mln zł).
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- doosanpowersystems.com/ ekospalarnia.krakow.pl/ krakow.pl

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
-
-
Ekolog
Pytanie za 100 punktów ,dlaczego spalarnia w Gorlicach ,która ma obsługiwać trzy miasta i gminy ma kosztować tylko 120 mln złotych ? co tu jest grane a wiadomo o co chodzi ,ha,ha,ha !! Krakusy wybudujcie spalarnie a póżniej będziecie musieli sprzedać Wawel. Tak trzymać panowie biznesmeni.
NOE
To przestępstwo spalanie śmieci a nie przetwarzanie odpadów. kto wydał taka decyzje