Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-09
Wpływ zeszłorocznych inwestycji w energetyce wiatrowej na redukcję emisji CO2
Wpływ zeszłorocznych inwestycji w energetyce wiatrowej na redukcję emisji CO2
Wpływ zeszłorocznych inwestycji w energetyce wiatrowej na redukcję emisji CO2
Dzięki elektrowniom wiatrowym uruchomionym na całym świecie w 2006 roku emisja dwutlenku węgla została ograniczona o 43 mln ton. Takie dane przedstawił instytut badawczy Worldwatch Institute (WI) w uzupełnieniu do wydawanej co rok publikacji naukowej Vital Signs.

W 2006 roku na świecie oddano do użytku elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 15 200 MW. Wytworzona przez nie czysta energia zrekompensuje roczną emisję CO2 z 23 przeciętnej wielkości elektrowni opalanych węglem. 43 mln ton o jakie udało się ograniczyć emisję CO2 w 2006 roku to tyle, ile rocznie emitują do atmosfery elektrownie węglowe dysponujące łączną mocą 7200 MW albo 8 mln samochodów osobowych. To również o 5% więcej, niż wyniósł w zeszłym roku wzrost emisji CO2 na świecie. Zdaniem naukowców z WI jeśli moce energetyki wiatrowej wzrosną czterokrotnie w ciągu kolejnych 9 lat, co według nich jest bardzo prawdopodobne, energia wiatrowa mogłaby przyczynić się do zredukowania globalnej emisji CO2 o 20% w 2015 roku.

Moc zainstalowana w energetyce wiatrowej wzrosła w 2006 roku o prawie 26% przekraczając na koniec roku 74 200 MW. Wielkość inwestycji w branży na całym świecie wyniosła w zeszłym roku około 22 mld dolarów. Wielkość nowych mocy powstałych w energetyce wiatrowej w Europie i Ameryce Północnej była w 2006 roku większa od mocy dodanych wspólnie przez energetykę jądrową i opartą na węglu. Wartość globalnego rynku oprzyrządowania dla energetyki wiatrowej wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o 74%. W wyniku tak dynamicznego wzrostu producenci turbin i innych elementów elektrowni wiatrowych na całym świecie nie nadążają z produkcją.

Obecnie prawie 60% mocy w energetyce wiatrowej wytwarzane jest przez trzy państwa, Niemcy, Hiszpanię i Stany Zjednoczone. Coraz ważniejszy na światowej mapie producentów energii z wiatru staje się region Azji. W 2006 roku Indie i Chiny były odpowiednio na trzecim i piątym miejscu pod względem ilości nowo wybudowanych elektrowni wiatrowych z 170 procentowym wzrostem ilości nowych turbin wiatrowych w państwie środka. Dynamiczny wzrost nowych mocy w energetyce wiatrowej spodziewany jest również w Australii, Brazylii, Kanadzie, Francji i Portugalii. Prognozy na kolejne lata przedstawione przez badaczy z WI mówią, że o miano lidera na rynku energetyki wiatrowej będą rywalizować dwaj najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, Stany Zjednoczone i Chiny. Na całym świecie już ponad 50 państw wykorzystuje energię wiatru na skalę komercyjną z czego 13 dysponuje mocami zainstalowanymi przekraczającymi 1000 MW.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
worldwatch.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także