
W Białymstoku dobiega końca realizacja projektu rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Zakończenie prac zbiegło się z przejściem prezesa wodociągów Romana Wilka na emeryturę od nowego roku. Zarządzał on spółką przez 16 lat, co czyni jego kadencję jedną z najdłuższych w historii firmy.
Projekt rozbudowy i modernizacji systemu wodociągowego i kanalizacyjnego obejmował Białystok oraz gminę Wasilków. Jego koszt wyniósł ostatecznie 103 mln zł, mimo że początkowo przewidywano, że jego realizacja pochłonie ponad 140 mln. Inwestycja została wsparta z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko kwotą prawie 60 mln zł.
Od 2008 roku wybudowano lub zmodernizowano 60 kilometrów kanalizacji, 40 kilometrów wodociągów i 10 kilometrów kanalizacji deszczowej. Sieć wodno-kanalizacyjna powstała na osiedlach Zawady, Dojlidy, Dziesięciny, Białostoczek, Jaroszówka, Bojary, Sienkiewicza, Mickiewicza, Skorupy, Piaski, Starosielce, Nowe Miasto i Wygoda.
"Ta nowoczesna, sprawna infrastruktura - mówi Krzysztof Kita z Wodociągów Białostockich - zapewnia stałą dostawę wody z sieci miejskiej, bardzo dobrej jakościowo, uzdatnianej na wysokim poziomie technologicznym. Również ścieki odbierane są w ciągły, praktycznie bezawaryjny sposób."
"Zarząd Wodociągów podkreśla, że spółka zakończyła swoje inwestycje jako pierwsza w Polsce. Podobne przedsięwzięcia prowadzone przez inne spółki wodociągowe są dopiero na półmetku. Inwestycje, które realizowaliśmy w poprzedniej perspektywie finansowej również zakończyliśmy jako pierwsi" - dodaje Roman Wilk.
Spółka zamierza prowadzić dalsze inwestycje finansowane już z własnych środków. W planach jest m.in. budowa dwóch elektrociepłowni wodnych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- poranny.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-
-