
Zbiory Muzeum Wodociągów w Lesznie wzbogaciły się o żeliwną pokrywę włazu kanalizacyjnego z 1912 roku, która do niedawna jeszcze spełniała swoją normalną funkcję na ul. Marcinkowskiego w Lesznie.
Napis na zdemontowanej pokrywie świadczy, iż pochodzi ona z okresu, kiedy rozpoczęto budowę systemu kanalizacyjnego ówczesnej Lissy, czyli Leszna. Za prace budowlane odpowiadał miejski radca budowlany H. Ramspeck.
Jak można przeczytać w książce prof. Mirona Urbaniaka "Modernizacja infrastruktury Miejskiej Leszna", "zbudowana w przededniu I wojny światowej (w latach 1912-1914), kanalizacja ogólnospławna dla Leszna była ostatnią inwestycją samorządową w zakresie technicznej infrastruktury komunalnej w okresie zaboru pruskiego oraz najdroższym tego typu przedsięwzięciem. (...) dwa lata później z powodu wybuchu I wojny światowej, byłoby to już niemożliwe i nie sposób nawet dywagować, kiedy Leszno doczekałoby się kanalizacji. Wraz z ukończeniem jej budowy, miasto ostatecznie weszło w XX stulecie (...)."
Na ulicach Leszna ciągle jeszcze zainstalowane są pokrywy z tamtego okresu. Ich stan techniczny i stabilność - inaczej niż w przypadku włazu z ul. Marcinkowskiego - nie budzą póki co zastrzeżeń.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik-leszno.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Osuszanie budynków a ekologia, które metody są najbardziej przyjazne środowisku?
Wilgoć w ścianach to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli domów, mieszkań, piwnic, budynków zabytkowych czy obiektów użyteczności...
-
-
-
-
-