Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-13
Wielka farma wiatrowa powstanie na Bałtyku
Morska energetyka wiatrowa wkrótce zawładnie Bałtykiem.
Morska energetyka wiatrowa wkrótce "zawładnie" Bałtykiem.

Szwedzi zbudują na Bałtyku morską farmę wiatrową o mocy 2,5 GW. W zależności od wybranej technologii może się ona składać nawet z 800 wiatraków. Farma ma powstać w rejonie Karlskrony.

Szwedzki deweloper Eolus Vind AB, specjalizujący się w budowie farm wiatrowych, chce zbudować ogromną morską farmę wiatrową Blekinge Offshore. Powstanie ona nieopodal miejscowości Karlskrona i Karlshamn. Wybrano ten region ze względu na dobre warunki wietrzne oraz możliwości podłączenia tak dużej farmy do szwedzkiej sieci energetycznej. Pomysłodawcy tego projektu wskazują, że elektrownia ma posiadać moc 2,5 GW. Wśród wskazanych opcji jakie są rozważane, jest montaż 800 wiatraków o mocy 3 MW bądź 500 wiatraków o mocy 5 MW każdy. Eolus Vind AB zakłada, że gdy farma zostanie ukończona, będzie ona produkować 7-8 TWh energii rocznie. Szwedzkie władze wydały już potrzebne inwestorowi pozwolenia. Blekinge Offshore ma zająć obszar ok. 200 kilometrów kwadratowych. Głębokość Bałtyku w wytypowanym dla inwestycji regionie waha się od 10 do 40 metrów. Wybrzeża od najbliższego ustawionego wiatraka ma natomiast dzielić ok. 15 km. Inwestycja ma pochłonąć ok. 45 mld duńskich koron czyli ok. 24 mld zł.

Szwedzi chcą się opierać na doświadczeniach Duńczyków z Dong Energy, zdobytych przy morskiej farmie wiatrowej Anholt Offshore. Jej budowa jeszcze trwa. Głębokość wody sięga w rejonie inwestycji od 15 do 19 metrów. Fundamenty wiatraków są natomiast wkopywane na głębokość 20-30 metrów dna morskiego. Duński projekt jest jednak mniejszy od szwedzkiego. Farma Anholt ma dysponować mocą 400 MW i zająć obszar 88 kilometrów kwadratowych.. Składać się ona będzie ze 111 wiatraków o mocy 3,6 MW każdy. Elektrownia ma zostać oddana do użytku na jesieni 2013 r. Według szacunków duńskiego Ministerstwa Klimatu i Energii, Anholt Offshore zapewni 4 proc. potrzebnej Danii energii.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
offshorewind.biz/ eolusvind.com/ dongenergy.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • Krzysiek

    2013-03-15 12:54

    Fajnie. Jedyny plus tych instalacji, to że oprócz prądu generują spore PKB. Przy tych projektach znajduje zatrudnienie spora liczba wykonawców i podwykonawców, firm serwisowych etc. Ale prądu dalej mało... 4%... Aby zasilić wszystko potrzebujemy fuzji jądrowej. I to jest przyszłość energetyki. Bezodpadowe elektrownie wykorzystujące właśnie fuzję.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także