
Jak podaje w raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2012 roku zanieczyszczone powietrze było przyczyną śmierci 7 mln ludzi na świecie. Według obliczeń WHO jeden na osiem zgonów w tamtym roku spowodowany był zanieczyszczonym powietrzem. Z tego względu uznano je za "najpoważniejsze pojedyncze zagrożenie dla zdrowia" człowieka.
Największy odsetek tej przerażającej liczby dotyczy krajów Azji Południowo-Wschodniej i Zachodniego Pacyfiku. Z powodu brudnego powietrza zmarło tam aż 5,9 mln osób. Co niezwykle istotne, według ustaleń WHO do śmierci 3,3 mln osób doprowadziło powietrze, którym oddychały one w pomieszczeniach. Oddychanie brudnym powietrzem na zewnątrz zabiło 2,6 mln osób. W roku 2008 wskaźniki te wynosiły odpowiednio 1,9 oraz 1,3 mln.
Bezpośrednimi przyczynami zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków były: choroba serca, wylew, przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD), rak płuc, ostre zakażenie dolnych gród oddechowych u dzieci.
WHO podkreśliło, że najbardziej narażone na choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza są kobiety i dzieci, które najwięcej czasu spędzają w domach i wdychają dymy i sadze z nieszczelnych pieców węglowych lub opalanych drewnem. Powyższe dane dobitnie wskazują na to, że konieczne jest podjęcie globalnych działań na rzecz oczyszczenia powietrza.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Sołtysi Ambasadorami programu „Czyste Powietrze” – Korzyści i efekty programu
Program „Czyste Powietrze" to jeden z najważniejszych projektów ekologicznych w Polsce, mający na celu poprawę jakości powietrza poprzez...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
-
-
-
asd
w szczecinku to jest dopiero dramat