
Naukowcy stworzyli technologię, która może znacząco obniżyć koszty odsalania wody morskiej. Filtry w postaci węglowych nanorurek (carbon nanotube - CNT) są bardziej wydajne niż ich naturalne odpowiedniki, którymi były inspirowane.
Żywe komórki zawierają cząsteczki białek zwane akwaporynami, które szybko transportują wodę przez błonę, zatrzymując jednocześnie jony soli. Swoją wydajność zawdzięczają wąskim kanalikom (0,3 nm), którymi cząsteczki wody wędrują w jednym rzędzie.
Aleksandr Noy z Lawrence Livermore National Laboratory odkrył, że nanorurki o krótszej niż stosowana dotychczas długości także potrafią uporządkować cząsteczki wody w pojedynczy rząd, ale transportują je jeszcze szybciej niż akwaporyny. Ponadto posiadają wysoki stopień wybiórczości jonów soli, dzięki czemu pozwalają na odsalanie wody bardziej słonej niż morska.
"Autorzy tych węglowych nanorurek - mówi Manish Kumar z Penn State University - naprawdę złamali barierę nanometra i po raz pierwszy zademonstrowali ich możliwości jako selektywnego i szybkiego kanału transportującego wodę, który może rywalizować z rozwiązaniami odnajdywanymi w naturze. Być może kolejnym krokiem będzie zastosowanie tych kanalików gęsto rozmieszczonych w membranie służącej do odsalania czy innego typu oczyszczania wody."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- chemistryworld.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody basenowej – pomiary chloru, pH i redox
Elektroda pH i przetwornik do rejestrowania i zaawansowanej regulacji Pływanie to przyjemna i zdrowa aktywność. Jednakże, woda jest...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
-
-