
Stołeczny ratusz przeznaczy 4 mln zł na wyposażenie wszystkich warszawskich przedszkoli w oczyszczacze powietrza. Od kilku lat takie urządzenia są obecne w warszawskich żłobkach. Miasto przeznaczy środki nie tylko na same urządzenia, ale i na zakup filtrów i akcesoriów niezbędnych w jego eksploatacji.
"Po wprowadzeniu oczyszczaczy do żłobków kilka lat temu i do wybranych przedszkoli - mówi mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy - w tym roku otrzymaliśmy szereg zapytań, czy naszym program mogą zostać objęte kolejne placówki. Dlatego też po analizie naszych tegorocznych możliwości finansowych podjęłam decyzję: wyposażymy wszystkie 350 warszawskich przedszkoli w oczyszczacze powietrza. Od kilku lat w 60 żłobkach i 12 mini żłobkach takie urządzenia z powodzeniem oczyszczają powietrze od pyłów i szkodliwych substancji, ale także kurzu, alergenów, bakterii. Jesteśmy zadowoleni z efektów."
Działania, które Warszawa od 11 lat prowadzi w celu poprawy jakości powietrza przynoszą wymierne rezultaty – w stolicy powietrze z roku na rok się poprawia, a liczba dni w których przekraczane są normy powietrza spadła w tym czasie o połowę. Równolegle do prowadzonych przez miasto projektów długofalowych – takich jak budowa metra, wymiana taboru komunikacji miejskiej na niskoemisyjny czy udzielanie dotacji na wymianę pieców węglowych – stolica poszukuje nowych rozwiązań w zakresie ochrony przed zanieczyszczeniami dla grup szczególnie na nie narażonych.
Obiektywnym wskaźnikiem pozytywnych zmian jakości powietrza jest obwieszczenie Ministra Środowiska z wykazem miast i wartością wskaźnika średniego narażenia na pył PM 2,5. Wartość tego wskaźnika w 2016 r. dla Warszawy to 22 μg/m3, a został on obliczony na podstawie stężeń z lat 2014-2016. Oznacza to, że jakość powietrza kolejny rok z rzędu się poprawiła. W roku 2012 było to 26,6 μg/m3 PM 2,5, w 2013 – 25 μg/m3 PM 2,5, w 2014 – 24 μg/m3 PM 2,5, a dwa lata temu – 23 μg/m3 PM 2,5.
Główną przyczyną powstawanie zanieczyszczeń w stolicy jest tzw. pylenie „wtórne", a także „niska emisja" z indywidualnych źródeł ciepła. Co istotne, obecnie zaledwie nieco ponad 40% zanieczyszczeń z którymi zmaga się stolica, powstaje w mieście, a blisko 60% napływa spoza granic Warszawy.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- um.warszawa.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-
-
-