Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-04-15 | Ostatnia aktualizacja: 2010-04-15
Warszawa będzie pozyskiwać prąd ze śmieci

Warszawa będzie pozyskiwać prąd ze śmieci
Takie spalarnie chętnie budują prywatni inwestorzy, bo przynoszą duże zyski. Właściciele instalacji dostają pieniądze za odbiór śmieci oraz za wyprodukowane z ich spalenia ciepło i prąd. W Wiedniu trzy tego typu zakłady w letnie miesiące całkowicie zaspokajają zapotrzebowanie stolicy Austrii na ciepłą wodę.
Jedna z największych opalanych śmieciami elektrociepłowni europejskich znajduje się w Högdalen w Sztokholmie. Rocznie przyjmuje 700 tys. ton odpadów komunalnych i przemysłowych. W sztokholmskiej instalacji odpady spalane są w jednym z sześciu kotłów.
O budowę tego typu zakładów zabiegają władze większości europejskich stolic. Prawo bowiem nakazuje, by montowano na nich bardzo silne filtry, dzięki którym te instalacje emitują mniej szkodliwych substancji niż tradycyjne elektrociepłownie opalane węglem. Na dodatek prąd wytwarzany w zakładach opalanych śmieciami zalicza się do tzw. zielonej energii przyjaznej dla środowiska, co ma decydujący wpływ na statystyki i naliczanie ewentualnych unijnych kar za zanieczyszczanie środowiska.
W Warszawie działają obecnie trzy elektrociepłownie: Siekierki, Żerań i Kawęczyn. Wszystkie na węgiel. Władze miasta planują budowę zakładu opalanego śmieciami po lewej stronie Wisły. Decyzja o lokalizacji zapadnie najpóźniej do 2012 r. - twierdzi Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza.
Warszawa produkuje rocznie 800 tys. ton śmieci, a miasto nie ma nawet własnej sortowni czy kompostowni. Kończy się też miejsce na mazowieckich wysypiskach. Spalarnia na Targówku dziś przyjmuje zaledwie 70 tys. ton śmieci.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ja śmiecę, ty śmiecisz, my śmiecimy
Od początku powstania ludzkości niezmiennie towarzyszy nam problem wytwarzania odpadów wszelkiego rodzaju i tak jak na początku były to śmieci...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
-
-
-