Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-03-08 | Ostatnia aktualizacja: 2007-03-08
W USA opracowano nową wersję urządzenia wykorzystującego energię fal

W USA opracowano nową wersję urządzenia wykorzystującego energię fal
Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem SEADOG-a polega na przepompowywaniu wody morskiej na ląd przy użyciu energii wytwarzanej przez fale. Gdy urządzenie dryfuje na powierzchni morza woda morska jest zasysana do specjalnej komory za pomocą pionowego ruchu tłoka poruszanego siłami ciężkości i wyporu. Gdy tłok unosi się wpompowana woda odprowadzana jest z urządzenia zaworem wylotowym. Następnie już na lądzie woda morska trafia do zbiorników albo wież ciśnień, skąd w okresie zapotrzebowania na energię jest kierowana z powrotem do morza napędzając przy tym turbiny.
Testowa wersja urządzenia ma 10,5 m wysokości, waży prawie 8 ton i została przygotowana do pracy w warunkach występujących w Zatoce Meksykańskiej. Podczas testów wysokość fal wahała się od 15 cm do prawie 2 m. W takich warunkach urządzenie przepompowywało w ciągu minuty od 0,046 do 0,068 m3 wody przy wysokości podnoszenia od 33,5 m do 38 m.
Jedną z zalet urządzenia jest możliwość dostosowania jego wymiarów oraz wydajności pompowania w zależności od wysokości i częstotliwości fal, na których ma pracować. Poza tym SEADOG jest zbudowany z ogólnodostępnych materiałów, a sama konstrukcja nie jest skomplikowana. Nie ma w niej żadnych elementów elektrycznych i hydraulicznych, które mogłyby zostać uszkodzone przez słoną wodę i spowodować zagrożenie dla środowiska. Zespół kilku takich urządzeń może działać bez zakłóceń, nawet jeśli jedno z nich zostanie wyłączone, np. w celu konserwacji. Oprócz tego SEADOG jest w stanie dostarczyć duże ilości słonej wody dla stacji odsalania, co znacznie zmniejsza koszty całego procesu.
Wstępne badania wykazały, że koszt energii wytworzonej przez zespół takich urządzeń może być konkurencyjny nawet w stosunku do źródeł energii pracujących aktualnie jako bloki podstawowe. Z przeprowadzonych dotychczas pomiarów wynika, że pole pompowe o powierzchni 2,6 km2 jest w stanie wytworzyć od 50 do 1500 MW mocy, w zależności od intensywności fal. Średnia moc z takiego obszaru przy wysokości fal wynoszącej przynajmniej 2,7 m powinna wynieść 755 MW, a przy falach o wysokości 1,5 m około 242 MW.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- renewableenergyaccess.com, inri.us

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
Ogrodowy zbiornik na deszczówkę, czyli prosty sposób na ekologię
Klimat się zmienia, co odczuwamy na własnej skórze, gdy lata są coraz bardziej gorące, a okresy suszy dłuższe. Tym bardziej więc powinniśmy...
-
-