
Jak donosi „Metro" naukowcy z krajów leżących wokół Morza Bałtyckiego prognozują zmiany klimatyczne, które sprawią, że nienależący do najcieplejszych mórz Bałtyk w nieodległej przyszłości może być równie ciepły jak morza na południu Europy.
Nad Bałtykiem będzie więcej dni słonecznych niż deszczowych, a średnia temperatura znacząco wzrośnie. Taka prognoza znalazła się w raporcie „Second Assessment of Climate Change for the Baltic Sea Basin", opracowanym przez badaczy z niemieckiego ośrodka Helmholtz-Zentrum Geesthacht. Do jego stworzenia wykorzystano w nim wyniki badań blisko 150 naukowców (oceanologów, meteorologów, hydrologów) z 12 nadbałtyckich krajów.
Zdaniem naukowców globalne ocieplenie spowoduje wzrost temperatury powietrza w regionie Bałtyku o ok. 4-8 st. Celsjusza zimą i ok. 1,5-4 st. Celsjusza latem. Z kolei temperatury wód powierzchniowych wzrosną średnio o ok. 2 st. Celsjusza, a w północnej części morza nawet o 4 st. Celsjusza.
Poziom wody w Bałtyku może rosnąć szybciej niż dotąd sądzono. Pod koniec tego stulecia może być wyższy o ok. 30-80 cm od obecnego, co oznaczałoby, że zalana zostania spora część Półwyspu Helskiego.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- tvp.info

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-