
Polacy produkują mniej śmieci niż większość krajów europejskich, jednak słabo wypadają, jeżeli chodzi o recykling. Pod tym względem wciąż daleko nam do Niemców, Belgów i Austriaków, którzy są europejskimi liderami w przetwarzaniu odpadów.
Choć przeciętny Polak produkuje zaledwie 315 kg śmieci rocznie przy europejskiej średniej równej 502 kg, to tylko 30% odpadów podlega w Polsce recyklingowi, podczas gdy inne kraje przetwarzają nawet do 60% odpadów.
Jak przekonuje rzecznik Ministerstwa Środowiska, Paweł Mikusek, branża śmieciowa należy do najbardziej przyszłościowych i warto w nią inwestować. "Zyski ze śmieci może czerpać bardzo wiele grup - tłumaczy Mikusek. Jeśli są one odpowiednio przetwarzane i wykorzystywane można na tym zarabiać, wykorzystując surowce wtórne - mówi Paweł Mikusek. - Po wejściu w życie tzw. ustawy śmieciowej, właścicielem śmieci komunalnych są gminy. Te mogą odsprzedawać śmieci (jeśli są dobrze posegregowane) i zarabiać na tym, a co za tym idzie obniżać opłaty za odbiór śmieci."
Coraz popularniejszy staje się również upcykling polegający na przerabianiu starych rzeczy na nowe i nadawaniu im atrakcyjnej stylistyki. Z kolei z butelek PET można produkować namioty, doniczki, stroje narciarskie czy polary. Nowy ciepły polar można zrobić z zaledwie 35 butelek PET.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- polskieradio.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
System kaucyjny wkracza w życie. Co to oznacza dla biznesu i środowiska?
Trudno obecnie przeoczyć narastające problemy związane ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska. Mają one wpływ zarówno na nasze...
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
-
-
-
-