
Od września technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej będą się uczyć w nowo otwartym Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu. W tej pracowni odnawialnych źródeł energii (OZE) znalazły się m.in. ogniwa fotowoltaiczne z układami dającymi możliwości przesyłu wytworzonej w nich energii do sieci energetycznej. Urządzenia te przekazała dla Centrum Kształcenia Praktycznego niemiecka firma zajmująca się produkcją i montażem takich urządzeń z miasta partnerskiego Opola - Ingolstadt.
Częścią pracowni jest również zamontowany na dachu placówki układ złożony z ogniwa elektrowni wiatrowej oraz ogniwa słonecznego pracujący jako hybryda. Pracownia ma również rozbudowaną stację meteorologiczną, przykładową pompę ciepła i modele turbin wiatrowych.
Nabór do czteroletniej klasy, która będzie kształcić techników systemów i urządzeń energetyki odnawialnej prowadzi już Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu. Klasa o takim profilu będzie istnieć pierwszy rok. Zajęcia praktyczne będą się odbywać w nowo otwartej pracowni Centrum Kształcenia Praktyczego.
Rektor Politechniki Opolskiej prof. Jerzy Skubis zadeklarował, że jest szansa na to by utworzenie pracowni odnawialnych źródeł energii w Centrum Kształcenia Praktycznego wpłynęło na otwarcie kierunku studiów związanego z OZE.
Koszt uruchomienia pracowni OZE oszacowano na ok. 250 tys. zł.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
Osuszanie budynków a ekologia, które metody są najbardziej przyjazne środowisku?
Wilgoć w ścianach to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli domów, mieszkań, piwnic, budynków zabytkowych czy obiektów użyteczności...
-
-
-
-
-