
W Mirowie k. Rymania rozpoczęła funkcjonowanie nowa instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych i produkcji paliwa alternatywnego. Jest ona własnością spółki SITA Jantra Sp. z o.o., z siedzibą w Szczecinie, dla której jest to już kolejna inwestycja tego typu województwie zachodniopomorskim.
Na terenie zakładu, w którym powstała sortownia, prowadzi się działalność związaną ze składowaniem odpadów oraz produkuje energię elektryczną z biogazu. Nowa sortownia zajmuje powierzchnię 120 ha i posiada wydajność 40 tys. ton rocznie. Razem z nią powstała także kompostownia o wydajności 20 tys. ton w skali roku.
Inwestycja ma pozwolić na odzysk surowców wtórnych w następujących ilościach: szkło - 200 Mg/rok, makulatura - 40 Mg/rok, tworzywa sztuczne - 80 Mg/rok. Ponadto zakupiona została także instalacja do produkcji paliwa alternatywnego RDF, którego ma powstawać w Mirowie 60000 Mg/rok. Inwestycja została dofinansowana pożyczką z WFOŚiGW w Szczecinie w wysokości 13 mln zł.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wfos.szczecin.pl

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Miniładowarki w ochronie środowiska – nowoczesne podejście do ekologicznej pracy
Miniładowarki to maszyny, które na pierwszy rzut oka kojarzą się głównie z budownictwem, rolnictwem czy pracami porządkowymi. Jednak ich...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-
-
-
Mateusz
A jednak można!
Tadeusz
Jak to możliwe, że z 40 tys. ton odpadów będzie produkowane 60 tys. ton RDF ? Tylko 320 ton odzyskanych surowców?