
3 marca w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Śląskiego po raz pierwszy zaprezentowano nowe urządzenie do wykrywania skażenia wody przeznaczonej do picia lub produkcji żywności za pomocą obserwacji bakterii nitryfikacyjnych. Jego twórcami są naukowcy z UŚ, jednak impuls do prac nad wynalazkiem wyszedł od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.
Pracownicy GPW zasygnalizowali w przeszłości naukowcom z UŚ potrzebę opracowania skutecznego automatycznego i łatwego w obsłudze instrumentu umożliwiającego prowadzenie ciągłego monitoringu wody, wspierającego tradycyjne metody analizy stanu jakości wody. W odpowiedzi zespół specjalistów pod kierownictwem dr Andrzeja Woźnicy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska zbudował urządzenie o nazwie ABTOW (Automatyczny Biodetektor Toksyczności Ogólnej Wody).
ABTOW śledzi aktywność metaboliczną mikroorganizmów poprzez monitorowanie zawartości tlenu w wodzie przepływającej przez bioreaktor. Gdy woda jest czysta, bakterie zużywają dużo tlenu. Gdy pojawia się zanieczyszczenie (np. ołów, kadm, cynk, fenol, cyjanek potasu, związki aromatyczne czy alkohole), zużycie tlenu gwałtownie spada, na co natychmiast reagują czujniki elektrochemiczne, a wyniki są automatycznie przekazywane właściwym służbom.
Urządzenie reaguje na pojawienie się w wodzie szkodliwych substancji w około 90 sekund. Tak szybka analiza stanu jakości wody pozwala na prowadzenie jej ciągłego monitoringu.
Prace nad wykorzystaniem mikroorganizmów do monitorowania czystości wody rozpoczęto w Katowicach w 2006 r. Na razie powstało 6 prototypów. Ostatni z nich posiada profesjonalnie połączony szeregowo układ pomiarowy składający się z bloku przygotowawczego, bloku pomiarowego i bloku analitycznego, poprzez które kolejno przepływa badana woda. Tak zaprezentowane urządzenie jest już przygotowane do praktycznego zastosowania.
ABTOW został opatentowany i wyróżniony prestiżowymi nagrodami za innowacyjność zastosowanego rozwiązania.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gpw.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-