
W miejscowościach Nowa Ziemia, Leszczyna, Wilków, Kopacz, Wysocko, Brennik i Ernestynów zostanie zainstalowanych 11 lamp zasilanych energią wiatru i słońca. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu podjął decyzję o wsparciu finansowym tego zadania.
Punkty oświetleniowe z energooszczędnymi lampami LED będą zasilane przez turbinki wiatrowe o mocy 300 W oraz ogniwa fotowoltaiczne o mocy 300 W. Zastąpią one użytkowane do tej pory energochłonne oświetlenie lampami rtęciowymi i sodowymi. Nowe urządzenia są całkowicie niezależne od sieci energetycznych.
Energia elektryczna wyprodukowana przez „elektrownię słoneczną" oraz turbinę wiatrową jest przekazywana do bezobsługowych akumulatorów żelowych, które po zmroku „oddają" energię potrzebną do zasilania lampy w nocy. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych i braku ładowania zarówno z paneli jak i siłowni lampy mogą działać nawet do 5 dni. Samorządowcy wyliczyli efekt ekologiczny przedsięwzięcia. Dzięki jego realizacji do powietrza przedostaje się mniej gazu cieplarnianego CO2 w ilości 2,5 tony na rok. Wartość całej inwestycji, która zostanie zrealizowana do końca października br. to ponad 71 tys. zł w tym dofinansowanie z WFOŚiGW we Wrocławiu: 35 tys. zł.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- WFOŚiGW Wrocławi

Czytaj także
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl