
Elektrownia słoneczna w Huainan w prowincji Anhui w Chinach została usytuowana na sztucznym jeziorze, które powstało po zalaniu opuszczonej kopalni. Jednostka ma moc 40 MW. Chiny to światowy lider w stosowaniu odnawialnych źródeł energii.
Rozmieszczenie paneli na wodzie ma dwie zalety. Po pierwsze, instalacja nie zajmuje gruntów, co w gęsto zaludnionych regionach jest ważne a po drugie korzystanie wpływa na mikroklimat. Ogranicza parowanie wody, natomiast niższa temperatura przy tafli zwiększa żywotność paneli. Poza tym pokopalniane jezioro nie ma szczególnych walorów, aby wykorzystać je w inny sposób.
Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (ang. IRENA) prawie połowa nowych mocy słonecznych w 2016 roku została zainstalowana w Chinach, gdzie nastąpił pod tym względem wzrost o 34 GW. Drugie miejsce zajęły USA (+11 GW), a dalej były Japonia (+8 GW) i Indie (+4 GW).
Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi inwestycje w energię wiatrową. Trzy czwarte nowych mocy powstało w zaledwie czterech krajach: najwięcej Chinach (+19 GW), następnie w USA (+9 GW), Niemczech (+5 GW) i Indiach (+4 GW).
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- innogy.forbes.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Analizy środowiskowe w ZWCAD z nakładką ZWGeo
Współczesne projekty inwestycyjne – zarówno infrastrukturalne, jak i budowlane – coraz częściej wymagają dokładnej analizy wpływu planowanych...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl