
15 stycznia na wjeździe do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy zatrzymano radioaktywne odpady. Okolicznym mieszkańcom nie grozi niebezpieczeństwo, jednak zakład czeka na zalecenia Państwowej Agencji Atomistyki dotyczące rozwiązania problemu.
Odpad promieniotwórczy zawarty był w transporcie odpadów z górnego tarasu miasta. Podczas wjazdu ciężarówki do zakładu czujnik dozometryczny wykrył obecność źródła radioaktywnego.
Przeprowadzona kontrola wykazała, że źródłem promieniowania był odpad medyczny zawierający izotop jodu I131. Izotop ten wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu nowotworów tarczycy. Jest szkodliwy dla człowieka, zwłaszcza dla kobiet w ciąży i ich dzieci. W Globalnie Zharmonizowanym Systemie Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów podkreślona jest jego szkodliwość przy wdychaniu, kontakcie ze skórą oraz toksyczność dla organizmów wodnych, stąd należy unikać jego uwolnienia do środowiska.
Na razie radioaktywny odpad pozostał na terenie ZTPOK. Substancja jest zabezpieczona, umiejscowiona na utwardzonym gruncie, odseparowana i odpowiednio przykryta. Za 14 dni zostaną wykonane kolejne pomiary mocy dawki promieniotwórczej i podjęte zostaną kolejne decyzje.
Odpady tego typu powinny trafiać do specjalnie wyznaczanych miejsc do utylizacji odpadów niebezpiecznych, które działają na terenie miasta.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Segregacja odpadów w firmie - kilka praktycznych pomysłów
Bez względu na charakter prowadzonej działalności, każde przedsiębiorstwo generuje odpady i z tym problemem musi sobie radzić, nie tylko z powodu...
-
Kotły na biomasę – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania hal i...
Czy wiesz, że koszt ogrzewania Twojego zakładu przemysłowego można obniżyć nawet o 70% dzięki przejściu na biomasę? W dobie rosnących cen energii...
-
-
-