
W gminie Boguchwała pod Rzeszowem wybudowany został chodnik oparty o technologię, dzięki której ma on właściwości eliminujące zanieczyszczenia z powietrza. Jego tajemnica tkwi w cemencie, z którego zrobione są kostki brukowe.
"Odremontowany chodnik łączący Zgłobień z Wolą Zgłobieńską to pierwsza tego typu inwestycja na Podkarpaciu - mówi Piotr Klimczak, zastępca burmistrza w UM Boguchwała. Do jego budowy użyto cementu o specjalnych właściwościach, umożliwiających pochłanianie szkodliwych tlenków azotu ze spalin samochodowych."
W cemencie wykorzystywanym do produkcji chodnikowych kostek zawarty jest nanometryczny dwutlenek tytanu TiO2. Pod wpływem promieniowania UV i działania fotokatalizatora TiO2 dochodzi do utlenienia szkodliwych tlenków azotu NOx zawartych w spalinach do bezpiecznych jonów azotanowych NO3. Te osadzają się na powierzchni chodnika, a następnie są z niego spłukiwane przez deszcz.
W efekcie mniej zanieczyszczeń pozostaje w powietrzu, którym oddychają ludzie. Cement o tych szczególnych właściwościach powstał w Niemczech. Jest on wykorzystywany także do produkcji dachówek betonowych, ekranów dźwiękochłonnych, okładzin tunelów czy paneli elewacyjnych.
Nie jest to pierwsze zastosowanie cementu TioCem w Polsce. Wcześniej były już chodniki i ścieżki rowerowe w Nowej Soli, Zielonej Górze, placach w Choruli, Wieluniu oraz ekologiczny budynek w Krakowie. Chodnik w Boguchwale kosztował prawie 800 tys. zł, z czego pół miliona pochodziło z unijnej dotacji.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- forbes.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-