
Podczas prac porządkowych pracownicy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów odkryli zbiór kilkudziesięciu fotokopii map z 1930 roku prezentujących budowę i przebieg kanalizacji oraz miejskich wodociągów w Gliwicach. Znalezisko znajdowało się w szczelnie zamkniętej kasecie.
Techniczne mapy i odręczne rysunki kanałów a także urządzeń opisane są w języku niemieckim. Zarówno przebieg kanalizacji, ich lokalizacja w miejskiej infrastrukturze, a nawet poszczególne urządzenia udokumentowane są z niezwykle szczegółową precyzją i techniczną dbałością.
Dokumenty są dowodem, że zastosowane w Gliwicach rozwiązania były na ówczesne czasy bardzo nowatorskie oraz świadczą o wysokim poziomie technicznym zarówno projektantów jak i firmy eksploatującej.
Mapy były niegdyś częścią archiwum Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które w latach 90 – tych ubiegłego wieku zostało podzielone na GPW oraz rejonowe przedsiębiorstwa w poszczególnych miastach regionu. Trafią one do Zabytkowej Stacji Wodociągowej „Zawada" koło Pyskowic, w której od lat gromadzone są najcenniejsze eksponaty dokumentujące rozwój sieci wodociągowej na Górnym Śląsku.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gpw.katowice.pl

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-
-
Bytomek1234567
Przepraszam, w 30 roku jeszcze było bez swastyk.
Bytomek1234567
Rzeczywiście dziwne, że mapy z 1930 roku są po niemiecku. Równie dziwne że to porządnie zrobione. A GPW ma z tym tyle wspólnego że znalazło po wojnie i na szczęście nie zniszczyło choć pewnie na dokumentacji były swastyki. Widać dostał to odpowiednio wcześnie technik a nie tępy działacz w mundurze.