Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-06-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-06-14
Vattenfall kontynuuje prace nad „czystą” elektrownią węglową
Vattenfall kontynuuje prace nad „czystą” elektrownią węglową
Vattenfall kontynuuje prace nad „czystą” elektrownią węglową
Zmiany klimatyczne na Ziemi stanowią aktualnie problem, który determinuje kierunki rozwoju w wielu dziedzinach. W zakresie energetyki głównym emitentem zanieczyszczeń atmosferycznych są elektrownie kondensacyjne opalane węglem. Wychodząc naprzeciw wyzwaniu globalnego ograniczenia emisji, firma Vattenfall podjęła się bezprecedensowego zadania. Do 2020 roku chce wybudować elektrownię opalaną węglem, która nie będzie emitować związków dwutlenku węgla.

Koncepcja projektu przewiduje przechwytywanie, transport oraz odpowiednie składowanie cząsteczek dwutlenku węgla. Cząsteczki związku będą kondensowane do postaci cieczy oraz trwale składowane głęboko pod ziemią. Odpowiednim do tego miejscem będą naturalne zagłębienia znajdujące się tysiące metrów pod powierzchnią ziemi.

Technologia wychwytywania i składowania CO2 nie jest nowa. Już dzisiaj znane i wykorzystywane są metody przechwytywania CO2 w przemyśle oraz transport rurami na duże odległości. Znana jest również metoda wstrzykiwania cząsteczek pod powierzchnię ziemi w celu przyspieszenia procesu powstawania złóż ropy. Jednakże firma Vattenfall po raz pierwszy zastosuje technologii w przypadku elektrowni.

29 maja miało miejsce rozpoczęcie prac nad powstaniem projektu pilotażowego. Decyzja została podjęta już w roku 2001 a na ten cel przeznaczono środki finansowe w wysokości 50 milionów euro. Elektrownia powstanie w pobliżu istniejącego obiektu opalanego węglem brunatnym w Schwarze Pumpe w Niemczech. Pierwsza tego typu elektrownia na świecie będzie miała moc 30 MW.

Celem powstania elektrowni są dalsze prace dotyczące rozwoju technologii przechwytywania dwutlenku węgla oraz jej walidacja. Spośród trzech znanych metod przechwytywania CO2 Vatennfall zdecydował się na metodę gdzie spalanie węgla odbywa się przy udziale tlenu a nie powietrza. Jest to obecnie najbardziej obiecująca metoda ze względu na koszty. Mimo tego nie zaprzestano prac badawczych nad dwoma innymi technologiami, w których CO2 usuwane jest w fazie przed lub po procesie spalania.

Obecnie prowadzone są prace nad znalezieniem odpowiedniego miejsca na składowanie dwutlenku węgla. Mechanizm składowania CO2 jest procesem bardzo złożonym. Na powierzchni ziemi cząsteczki gazu muszą zostać skondensowane do postaci cieczy dzięki czemu objętość substancji zmniejsza się o 99%. Powszechnie znane są trzy podstawowe mechanizmy składowania: stosowanie naturalnych uszczelnień skał, rozpuszczenie CO2 w podziemnych wodach które wypełniają szczeliny międzyskalne, wykorzystanie minerałów z którymi CO2 wchodzi po jakimś czasie w reakcję dając związki podobne do naturalnego wapienia. Zakończenie prac nad fazą pilotażową przewidziane jest na 2008 rok.

harmonogram projektu:
1. 2004 rok -> elektrownia testowa, 0,5 MWTh
2. 2008 rok -> elektrownia pilotażowa, 30 MWTh
3. 2015 rok -> elektrownia demonstracyjna, 300 MWTh
4. 2021 rok -> obiekt komercyjny, 1000 MWTh

(rd)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Vattenfall
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także