
W dniach od 1 do 5 lipca w Singapurze odbył się Międzynarodowy Tydzień Wody. Już po raz piąty przedstawiciele polityki, biznesu, przemysłu i nauki mieli okazję do wymiany doświadczeń i podjęcia współpracy na rzecz tworzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki wodnej. Tegoroczna edycja imprezy przebiegała pod hasłem „Rozwiązania wodne dla zrównoważonych i przyjaznych miast".
Gigantyczne wydarzenie
Międzynarodowy Tydzień Wody to jedno z największych wydarzeń w branży. Co roku gromadzi ono tysiące osób związanych z zarządzaniem zasobami wodnymi, zaś setki ekspertów zabierają głos wygłaszając referaty lub biorąc udział w dyskusjach. Do najważniejszych wydarzeń w ramach Tygodnia Wody należy konferencja, w której uczestniczyło ponad 1000 delegatów z ponad 60 krajów, na co dzień zajmujących się kwestiami związanymi z gospodarką wodną (eksperci przemysłowi, uczeni). Jeszcze większym zainteresowaniem cieszyły się spotkania adresowane do przedstawicieli biznesu. W zeszłym roku zgromadziły one ponad 1700 delegatów z całego światu. Przemawiało ponad 100 liderów i dyrektorów. Kolejnym istotnym elementem Tygodnia wydarzenia jest posiedzenie liderów, w ramach którego dyskutują osoby zarządzające gospodarką wodną: przedstawiciele rządów, przemysłu i międzynarodowych organizacji.
W wydarzeniach Tygodnia Wody uczestniczyli również Polacy Naszej delegacji przewodniczył Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Głównym tematem dyskusji polityków, biznesmenów i naukowców było w tym roku poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią dalszy zrównoważony rozwój miast.
Targi
Międzynarodowy Tydzień Wody to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, ale również do nawiązywania biznesowej współpracy. Umożliwiają to targi Water Expo, na których swoje produkty zaprezentowało w tym roku ponad 650 firm w 16 międzynarodowych pawilonach. Oferta organizowanych po raz czwarty targów powiększyła się w tej edycji m. in. o wystawców, którzy specjalizują się w technologii bezwykopowej.
Nagroda im. Lee Kuan Yew
Innym wydarzeniem, jakie towarzyszy singapurskiej imprezie od początku jej powstania, jest uroczyste wręczenie nagrody im. Lee Kuan Yew. patron nagrody to były minister, który w znacznym stopniu przyczynił się do zrównoważonego rozwoju gospodarki wodnej w Singapurze. Wyróżnienie przyznawane jest za szczególne zasługi w rozwiązywaniu światowych problemów związanych z wodą poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii bądź przez wdrażanie innowacyjnej polityki. W tym roku kapituła konkursu z grona 61 kandydatów wybrała biotechnologa, profesora Marka van Loosdrechta, który został wyróżniony za odkrycie nowej metody biologicznego oczyszczania ścieków, pozwalającej na ograniczenie kosztów, a także zużycia energii oraz chemicznych substancji stosowanych w procesie oczyszczania wody. Najważniejszym elementem tej metody, zwanej Anammox, są bakterie, które zawierają specjalne enzymy, umożliwające przekształcanie obecnego w wodzie amoniaku w nieszkodliwy gaz azotowy. Profesor Mark van Loosdrecht dostał za swoje odkrycie 300 tys. dol.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na poświęconej mu stronie internetowej.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- siww.com.sg, mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl