Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-08-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-08-16
Uprawnienia energetyczne - co należy wiedzieć
Uprawnienia energetyczne - co należy wiedzieć

Kwestia ogólnie rozumianej energetyki i transformacji w tym zakresie wysuwa się ostatnimi czasy na plan pierwszy. Trudna sytuacja gospodarcza na rynkach światowych, wywołana powracającym co jakiś czas zagrożeniem pandemicznym jak i wojną na Ukrainie, odbiła się również mocno na tym sektorze. W tym czasie jeszcze bardziej zwracać się powinno uwagę na uprawnienia energetyczne, którymi legitymować powinny się osoby kształtujące rynek energetyczny, eksploatujące urządzenia i instalacje sieci przesyłowych. Tylko bowiem podmioty wyposażone w takie certyfikaty stanowią gwarancję udanej współpracy w zakresie uruchamiania i prowadzenia obsługi urządzeń energetycznych.

 

Podstawą takich uprawnień jest specjalne świadectwo kwalifikacji. W jaki sposób można je uzyskać na polskim rynku? Przede wszystkim konieczne jest tutaj wyrobienie dokumentu i ukończenie kursów kierowanych bezpośrednio do wszelkiego rodzaju elektryków, osób zajmujących się przemysłem ciepłowniczym, podmiotów obsługujących na co dzień sprężarki i zakładających instalacje gazowe w budynkach użyteczności publicznej. Uzyskiwane tą drogą uprawnienia te są niekiedy w uproszczeniu zwane świadectwami SEP, od nazwy Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Każdy taki kurs daje prawo do legalnego montażu, użytkowania, obsługi oraz ewentualnej konserwacji urządzeń energetycznych oraz gazowych.

pexels-picas-joe-11363198.jpg

 

Czego się spodziewać po takim kursie? Przede wszystkim należy się najpierw zgłosić do dowolnego ośrodka szkoleniowego, który posiada licencję na przeprowadzenie szkoleń i egzaminów tematycznych. W internecie można odnaleźć ośrodki, które są w stanie przeprowadzić taki kurs już w 24 godziny od czasu zgłoszenia chęci udziału. Uprawnienia można podzielić w zależności od ich kierunkowości na: elektryczne (G1), energetyczne (G2) oraz gazowe (G3). W pierwszym wypadku szkolenie przygotowuje do egzaminu kwalifikacyjnego w zakresie eksploatacji i dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, których celem jest wytwarzanie, przetwarzanie oraz przesyłanie energii elektrycznej. Szkolenie na uprawnienie energetyczne nastawione jest z kolei na poznanie budowy i zasad eksploatacji urządzeń emitujących ciepło, z uwzględnieniem aktualnie używanej aparatury kontrolno-pomiarowej i obowiązujących przepisów prawa. Warto tutaj dodać, że uprawnienie G2 jest niezbędne do pracy w elektrociepłowniach na terenie naszego kraju. Instalacje gazowe to główny przedmiot szkoleń kończących się przyznaniem certyfikatu G3.

pexels-emmanuel-ikwuegbu-8005397.jpg

 

Każdy z wymienionych kursów kończy się egzaminem, który zresztą nie należy do trudnych. Pytania i zadania nie wykraczają poza zakres kursu i każdy powinien sobie z nimi poradzić, jeśli uważnie uczestniczył w zajęciach. Podmioty przeprowadzające egzamin powinny współpracować poza tym z Komisją Kwalifikacyjną przy Stowarzyszeniu Naukowo Technicznym Inżynierów Rzeczypospolitej powołanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Szkolenia "sepowskie" przeprowadza się zarówno dla klientów indywidualnych, jak i zorganizowanych grup pracowników danego zakładu pracy. W pierwszym przypadku istnieje możliwość dostosowania programu zajęć, ich miejsca oraz czasu trwania, w zależności od bieżących potrzeb klienta.

Uprawnienia energetyczne to potwierdzenie kwalifikacji zawodowych. Pozostaje jeszcze kwestia tego jak długo są one ważne. Otóż jeszcze kilka lat temu przyznawane były bezterminowo. Obecnie jednak należy je odświeżać do 5 lat. Chodzi tutaj o utrzymanie wysokiej jakości usług w sektorze działalności energetycznej, a elektryk czy energetyk zawsze powinien mieć przy sobie wymagany i ważny dokument potwierdzający kwalifikacje.

Sprawdź ofertę na uprawnienia-energetyczne.pl

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
uprawnienia-energetyczne.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także