Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-08-07   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-08-07

Uprawa uproszczona przeciwdziała ocieplaniu się klimatu

Polska jest trzecim krajem w UE pod względem upraw uproszczonych
Polska jest trzecim krajem w UE pod względem upraw uproszczonych

Europejskie Stowarzyszenie Rolnictwa Konserwującego (ECAF) opublikowało raport, zgodnie z którym uprawa uproszczona znacznie ogranicza emisję CO2. Gdyby europejscy rolnicy przeszli na ten typ uprawy, mogliby „zatrzymać" w glebie nawet do 200 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

Uprawa roli obejmująca głęboką orkę przedzimową i cały zespół wiosennych zabiegów doprawiających rolę jest bardzo pracochłonna i energochłonna, a przy tym wzrastających cenach energii także kosztowna. Uprawa uproszczona roli polega najczęściej na spłyceniu uprawy lub zmniejszeniu liczby zabiegów, aż do zupełnej ich eliminacji w przypadku uprawy zerowej.

Według wielu badań naukowych uprawa uproszczona (uprawa bezorkowa, konserwująca) zatrzymuje w glebie podstawowe substancje odżywcze. ECAF obliczyło, że przestawiając się na uprawę uproszczoną, polscy rolnicy mogliby zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 15 mln ton rocznie. To tyle, ile średnio wytwarzają cztery elektrownie węglowe rocznie.

Wdrożenie uprawy bezorkowej na odpowiednich powierzchniach rolnych w całej Europie, pozwoliłoby na zmniejszenie emisji CO2 o około 22% do roku 2030 czyli o jedną piątą zobowiązań Europy dotyczących zmniejszenia zanieczyszczeń w sektorach nieobjętych Europejskim Systemem Handlu Emisjami (ETS) do roku 2030.

Gdyby taką uprawę dodatkowo połączyć z odpowiednim płodozmianem i z roślinami okrywowymi, gleba jest w stanie zatrzymywać jeszcze większe ilości dwutlenku węgla.

(mk)

Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
farmer.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe