Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-05-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-05-02
Co możemy zakwalifikować jako odpady budowlane?
Co możemy zakwalifikować jako odpady budowlane?

Z realizacją każdej budowy lub remontu zawsze wiąże się generowanie różnych odpadów, które zgodnie z przepisami muszą być obowiązkowo poddane odpowiedniej utylizacji. Aby zarządzać nimi sprawnie i bezpiecznie, należy zapoznać się z aktualnymi zasadami klasyfikacji. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Ochrony Środowiska, odpady budowlane są określane kodem 17 oraz dzielone na trzy grupy - zarówno według poziomu zanieczyszczenia, jak i sposobów recyklingu i utylizacji.

 

Gruz czysty i gruz zmieszany

Do pierwszej grupy odpadów budowlanych zalicza się czysty gruz. Kategoria ta obejmuje odpady betonowe i gruz betonowy z remontów i rozbiórek (kod (17 01 01), a także gruz ceglany (17 01 02) oraz ziemię, glebę (17 05 03) i inne kamienie (17 05 04). Pozostałe materiały klasyfikowane są w grupie drugiej, która stanowi gruz zmieszany i jest oznaczona kodem 17 01 07. Dotyczy to przede wszystkim różnych odpadów zmieszanych z betonu, odpadowych materiałów ceramicznych, gruzu ceglanego czy różnych elementów wyposażenia. W grupie drugiej odpady mogą zawierać terakotę, glazurę i inne płytki, części armatury, siatki montażowe z kawałkami tynku i klejem czy fragmenty płyt gipsowo-kartonowych. Do kategorii tej zaliczają się też wełna mineralna, szkło czy styropian, jednak kontenery na gruz nie mogą ich zawierać w ilości przekraczającej 5% pojemności. Gruz zmieszany nie powinien też obejmować żadnych odpadów niebezpiecznych, opakowań po chemii gospodarczej, butelek PET, dywanów, wykładzin, worków po materiałach budowlanych czy wiader po farbach i cemencie. Jeżeli odpady te znajdą się w kontenerze, gruz kwalifikowany jest kodem 17 09 04.

 

Gruz zanieczyszczony

Trzecia grupa odpadów budowlanych określana jest mianem gruzu zanieczyszczonego i oznaczana kodem 17 09 04.  Do kategorii tej zaliczają się odpady zmieszane z remontów, budowy czy demontażu, który nie występują w grupach wcześniejszych. Do odpadów w grupie gruzu zanieczyszczonego należą deski, folie ogrodowe, folie malarskie, kartony, profile metalowe, wykładziny, panele ścienne i podłogowe, złom, futryny, tynki czy worki i po materiałach budowlanych. Podobnie jak w przypadku gruzu zmieszanego, w grupie trzeciej dopuszcza się maksymalnie 5% innych odpadów. Kontener na gruz tego typu nie powinien również zawierać odpadów niebezpiecznych, szkła opakowaniowego i butelkowego, opakowań po chemii gospodarczej czy butelek PET. Jeżeli worek na gruz będzie wypełniony jakimikolwiek odpadami organicznymi lub komunalnymi, nie zostanie przyjęty przez Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

 

foto1.jpg

 

Utylizacja odpadów budowlanych

Przekazanie odpadów do PSZOK stanowi obecnie jedną z popularniejszych metod pozbywania się tego typu zanieczyszczeń. Rozwiązanie to wymaga jednak samodzielnej organizacji wywozu, co przy znacznej ilości gruzu jest bardzo kłopotliwe. PSZOK-i nie przyjmują też wszystkich odpadów, a ponadto dysponują ograniczoną przestrzenią i wprowadzają limity przypadające na pojedynczego mieszkańca. Wygodnym i sprawdzony sposobem może się okazać wynajem kontenera od wyspecjalizowanej firmy, która dostarcza też specjalne worki big bag. Usługi w tym zakresie świadczy GLOB, a oferta przedsiębiorstwa została szczegółowo opisana na stornie internetowej: https://globsk.pl/. Kontenery i worki big bagi dostępne są w różnych pojemnościach, co pozwala na ich dopasowanie do ilości generowanych odpadów.

 

Przepisy i wymagania

Odpowiedni kontener lub worek big bag mogą z powodzeniem zastosować zarówno osoby prywatne, jak i podmioty regularnie działające w branży budowlanej lub przemysłowej.  Zgodnie z nowelizacją Ustawy o odpadach, kary za wywóz gruzu w nieodpowiednie miejsca mogą być bardzo wysokie. Za popełnienie takiego czynu grozi mandat do 5 tys. złotych, a w skrajnych sytuacjach nawet pozbawienie wolności - od 6 miesięcy do 8 lat. Wysokość kary wzrasta w przypadku szczególnie niebezpiecznych odpadów. Osobną kwestią pozostają czynniki ekologiczne, ponieważ gruz w nawet 80% przypadków może być z powodzeniem poddany procesom recyklingu oraz wykorzystany ponownie - np. do budowy dróg czy nowych konstrukcji.  

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
globsk.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także