Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-10-10 | Ostatnia aktualizacja: 2011-10-10
Unieszkodliwiono bombę ekologiczną w Tarnowskich Górach

Unieszkodliwiono bombę ekologiczną w Tarnowskich Górach
Do tej pory, po 16 latach prac, zlikwidowano ponad 72 tys. metrów sześciennych niebezpiecznych odpadów, co stanowi 60 proc. wszystkich trucizn znajdujących się na składowisku po zlikwidowanej chemicznej fabryce. Prace te kosztowały ponad 10 mln złotych. Środki na ten cel pochodziły z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. WFOŚiGW w Katowicach na całą inwestycję związaną z likwidacją Zakładów Chemicznych przekazał do tej pory około 60 mln zł. Wciąż jednak istnieje niebezpieczeństwo skażenia znajdującego się na tym terenie największego w regionie zbiornika wód podziemnych.
Na zwałowiskach znajduje się jeszcze ok. 400 tys. niebezpiecznych środków, w tym blisko 300 tys. na terenach należących do osób prywatnych, co uniemożliwia wykorzystanie publicznych pieniędzy na dokończenie inwestycji. Osoby te domagają się wykupu ich ziemi po cenie 100-krotnie większej niż wynosiła w dniu zakupu. Od kilku lat w ten sposób skutecznie blokują całkowite rozbrojenie bomby ekologicznej.
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Anna Wrześniak poinformowała o wciąż istniejącym zagrożeniu dla środowiska. Dane z prowadzonego na tym terenie monitoringu są alarmujące. Każdego roku do gleby i wód trafia bowiem ok. 40 ton trujących chemikaliów.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wfosigw.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szpital na krawędzi, czyli jak sztuczna inteligencja wspomaga pracę systemu...
Obszar ochrony zdrowia podlega tym samym trendom, które obserwowane są w innych częściach gospodarki. Powszechna cyfryzacja oraz nowe...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-
-
-