
Polska oraz Portugalia zostały wezwane przez Komisję Europejską do opracowania strategicznych map hałasu i planów jego niwelowania wymaganych przez dyrektywę 2002/49/WE. Według najnowszego raportu WHO 1,1 mld młodych ludzi może mieć problemy ze słuchem m.in. z powodu tzw. smogu akustycznego.
Unijne przepisy i prawo ochrony środowiska nałożyły na miasta powyżej 100 tys. mieszkańców obowiązek oceny stanu akustycznego środowiska i obserwacji jego zmian przez sporządzanie co pięć lat map akustycznych. W Polsce takich miast jest ponad 40. Większe musiały już wcześniej opracowywać mapy. Warszawa ma już dwie - z 2007 i 2012 r. W tym roku miasto zleciło przygotowanie kolejnej mapy.
Ministerstwo Środowiska uważa, że Polska realizuje zadania z unijnej dyrektywy i przeniosła jej zapisy do swojego systemu prawnego. „Polska - oświadczył resort - wprowadziła poprawione mapy hałasu i plany działania dotyczące hałasu w przypadku większości aglomeracji. W kilku przypadkach nie było to możliwe na poprzednim etapie mapowania z uwagi na plany remontów dróg, ulic i arterii w kilku aglomeracjach. Natomiast w przypadku lotniska Okęcie w następstwie sporządzonej mapy akustycznej wprowadzono aktem prawa miejscowego Obszar Ograniczonego Użytkowania dla lotniska w Warszawie."
Na mocy artykułu 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) KE może podjąć kroki prawne przeciwko państwu członkowskiemu, które nie przestrzega swoich zobowiązań wynikających z prawa UE. Ostatecznością jest w tym przypadku skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rynekzdrowia.pl, pb.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl