
Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie podpisał umowę na budowę trzech stacji przeładunkowych. Mają one pozwolić na zmniejszenie kosztów transportu odpadów.
Olsztyn będzie budował Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Z tą inwestycją wartą 265 mln zł powiązana jest budowa stacji przeładunkowych. Powstaną one w Medynie (gm. Lidzbark Warmiński), Polskiej Wisi (gm. Mrągowo) i Trelkowie (gm. Szczytno). - Celem budowy Stacji jest zmniejszenie kosztów transportu odpadów komunalnych z Gmin położonych w znacznej odległości od Olsztyna, gdzie będzie znajdować się centralna instalacja budowana w ramach Projektu – Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Odpady komunalne zmieszane oraz pochodzące z selektywnej zbiórki będą dowożone do Stacji lokalnym transportem, następnie będą zgniatane (zmniejszenie objętości) i przeładowywane na duże zestawy ciężarowe, transportujące ładunek do Olsztyna, gdzie odpady zostaną przetworzone lub zagospodarowane – wyjaśnia Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Dodatkowo na stacjach w Medynie i Polskiej Wsi powstaną Punkty Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów (PDGO), gdzie mieszkańcy będą mogli bezpośrednio dostarczać swoje odpady segregowane.
Stacje przeładunkowe mają powstać w ciągu 24 miesięcy. Ich budowa pochłonie 157 071 000 zł brutto. Kontrakt na realizację tego przedsięwzięcia zdobyło konsorcjum firm "Przemysłówka" Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Holding Sp. z o.o. z Olsztyna i Segi-Eko Sp. Z o.o. z Czciradzi. W ramach budowanych stacji powstaną zaś: punkt ewidencji odpadów dowożonych (z wagą samochodową i myjnią kół), hala przeładunkowa z prasą do odpadów, instalacja oczyszczania powietrza z hali (tylko w stacja Trelkowo), budynek garażowo-warsztatowy, boksy na odpady z selektywnej zbiórki, zbiorniki wód deszczowych z funkcją ppoż i układem podczyszczania, piezometry kontrolne do badania wpływu Stacji na wody gruntowe (tylko w Trelkowie).
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zgok.olsztyn.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
Miniładowarki w ochronie środowiska – nowoczesne podejście do ekologicznej pracy
Miniładowarki to maszyny, które na pierwszy rzut oka kojarzą się głównie z budownictwem, rolnictwem czy pracami porządkowymi. Jednak ich...
-
-
Zbigniew Lubowidzki
Mam dwie podstawowe wątpliwości a mianowicie jak do składowiska w Polskiej Wsi dojedzie ciężki sprzęt do przewozu odpadów oraz dlaczego mieszkańcy np. Mrągowa czy Mikołajek mają ponosić koszty dalszego przerobu odpadów /np. kompostowania/ dowożonych do Olsztyna. Jeżeli ktoś nie chce wiedzieć o czym mówię, to wymienię tylko odpady organiczne /trawy liście i inne z zebrane selektywnie z zieleni przydomowej, miejskiej/, które z powodzeniem można zagospodarować na miejscu, chyba że znowu dążymy do gigantomanii. Wielcy Olsztyna znależli sponsorów do własnych inwestycji , przecież to oni będą decydować o cenie dowożonych odpadów.