Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-10-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-10-17
Trzy państwa emitują za dużo CO2
Trzy państwa emitują za dużo CO2
Trzy państwa emitują za dużo CO2
Austria, Dania i Włochy zbyt wolno ograniczają emisje dwutlenku węgla - wynika z najnowszego raportu unijnej agencji. Kraje Unii zobowiązały się w Kioto do ograniczenia emisji CO2 średnio o 8 proc.

Europejska Agencja Środowiska - EEA ocenia, że Unia Europejska spełni swoje zobowiązania wynikające z Protokołu z Kioto. W dużej mierze jest to zasługa kryzysu gospodarczego, który spowodował spadek zapotrzebowania na energię.

Piętnastka „starych” państw UE zobowiązała się w Kioto, że do 2012 r. ograniczy emisje gazów cieplarnianych o 8 proc. (w porównaniu do 1990 r.). Obowiązki zostały nierówno podzielone, bo np. Hiszpania i Grecja mogły zwiększać emisje CO2, a państwa bogatsze musiały je znacznie bardziej ograniczyć. EEA przekonuje, że UE wywiąże się z Protokołu z Kioto z nawiązką i do 2012 roku zredukuje emisje CO2 o prawie 14 proc.

Nie wszystkie państwa jednak spełnią swoje obowiązki. Dania, choć szczyci się wysokim wykorzystaniem energii odnawialnej i zeroemisyjnym wzrostem gospodarczym, znalazła się w grupie razem z Austrią i Włochami, której nie udało się ograniczyć emisji. EEA radzi, by państwa te ograniczyły emisje CO2 w sektorze transportu, rolnictwa i gospodarki odpadami. Argumentuje, że branże takie jak energetyka, dostały już swoje limity CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami i nie można tego do 2012 roku zmienić.

Raport EEA pokazuje, że sektory objęte limitami CO2, oprócz energetyki jest to energochłonny przemysł, ograniczyły emisje tego gazu o prawie 12 proc. w ubiegłym roku. W tym czasie branże, które limitów CO2 nie mają, zmniejszyły emisje tylko o 3,3 proc.


(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także