
W pobliżu zbiornika wodnego Hanningfield Reservoir w południowo-wschodniej Anglii już od pół roku działają stawy służące jako naturalna oczyszczalnia ścieków. Do oddzielania osadu ściekowego od wody wykorzystuje się w nich trzcinę. Szacuje się, że takie rozwiązanie ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 70 ton rocznie w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. To dobra informacja dla środowiska, a także znaczna oszczędność energii.
System, opracowany przez działającego w Wielkiej Brytanii dostawcę usług wod-kan - firmę Northumbrian Water - przeszedł proces kilkuletnich badań i testów. Ostatecznie rozpoczął pracę pod koniec zeszłego roku. Technologia nie wymaga użycia procesów mechanicznych ani chemicznych, dzięki czemu do jej obsługi potrzebne jest mniej energii i pracowników.
"Wykorzystanie naturalnych procesów, takich jak ten z trzciną, to świetna wiadomość zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla naszych klientów - skorzystają oni na znaczącym obniżeniu ilości energii potrzebnej do obsługi tej technologii oraz wyeliminowaniu środków chemicznych" - skomentowała działanie instalacji prezes Northumbrian Water, Heidi Mottram. Dodała również, że do Hanningfield Reservoir dołączą niebawem kolejne miejsca, gdzie będzie wykorzystywać się technologię oczyszczania wody za pomocą trzciny. Przypomnijmy, że podobna oczyszczalnia powstaje także w Polsce, a konkretnie w Luboszycach (woj. dolnośląskie). W sierpniu zeszłego roku WFOŚiGW we Wrocławiu przyznał dotację na jej wykonanie.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- edie.net

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-
-