Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-07
Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie ustawy śmieciowej
Czy nowy system gospodarowania odpadami będzie do poprawki?
Czy nowy system gospodarowania odpadami będzie do poprawki?

Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że 28 listopada wyda orzeczenie odnośnie konstytucyjności ustawy śmieciowej. Rozpatrywany będzie wtedy wniosek Rady Miasta Świdnik oraz grupy posłów.

Jeszcze zanim ustawa wprowadzająca nowy system gospodarowania odpadami weszła w życie zaskarżono ją do Trybunału Konstytucyjnego. W pierwszej kolejności Trybunał zajął się połączonym wnioskiem Rady Miasta Świdnik oraz grupy posłów SLD i posłów PiS. Posłowie wskazują, że niekonstytucyjny jest sposób nakładania opłat za wywóz śmieci. Zdaniem posłów jest to de facto podatek, a stawki podatkowe powinny być określone w ustawie. Dodatkowo wnioskodawcy chcą by ustawa określała widełki dopuszczalnych stawek opłat. PiS wskazuje dodatkowo, że nowelizacja ustawy naruszyła konstytucyjną zasadę dialogu społecznego gdyż została uchwalona bez konsultacji społecznych mimo że pod adresem ustawy zgłaszano wiele uwag i zastrzeżeń. Radni ze Świdnika również wskazują na błędny sposób ustalania opłat za wywóz śmieci.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mają się przyjrzeć przede wszystkim przepisom ustawy o o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a przede wszystkim artykułom:

- 6d, który dotyczy przetargów gminnych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych;

- 6e, który nakłada na spółki komunalne obowiązek udziału w przetargach, jeśli chcą odbierać śmieci od mieszkańców;

- 6h, który nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek uiszczania opłaty za śmieci;

- 6j, który zezwala radom gmin różnicować stawki opłaty w zależności od powierzchni mieszkania, liczby mieszkańców oraz rodzaju zabudowy;

- 6k - pozwalający radom gmin wybrać metodę ustalania opłaty za śmieci oraz stawki opłat za pojemniki na śmieci;

- 6l, który przekazuje radom gmin obowiązek ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za śmieci;

- 6m, który nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek składania deklaracji o wysokości wspomnianej opłaty.

Na rozpatrzenie czeka jeszcze wniosek Inowrocławia, który za niekonstytucyjny uznaje obowiązek przeprowadzania przetargów na wywóz odpadów. Zdaniem władz miasta gminy powinni móc zlecać wywóz odpadów spółkom komunalnym w ramach zadani własnych.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
trybunal.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (2)

  • Janek

    2013-11-16 08:33

    Powstał wielki tuskoburdel śmieciowy. Mój Urząd Miasta domaga się podatku śmieciowego a przez prawie 5 miesiecy nikt nie jedzi i nie odbiera smieci. Czyli za darmo urzad pobiera opłaty a nic w zamian nie gwarantuje. Taka sytuacja zmusza mieszkańców do chodzenia po 200 metrów i podrzucania śmieci do innych kontenerów. Tuskoparanoja.

  • kolo

    2013-11-08 21:02

    Jest jeszcze kwestia poboru podatku. Dlaczego zarządy, zarządcy mają pobierać podatki i odprowadzać do gmin. Przecież to nie należy do ich obowiązków. Proszę podać jak mają oni egzekwować od niepłacących opłaty (podatki) na podstawie jakich przepisów.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także