Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-10-25 | Ostatnia aktualizacja: 2011-10-25
Trawa na górze śmieci

Trawa na górze śmieci
Składowisko odpadów komunalnych "Maślice" było jednym z największych w kraju, jego eksploatacja odbywała się już w latach 60. Gromadzono tutaj głównie odpady komunalne, gruz i ziemię. Odpady składowane były warstwami i przysypywane ziemią. Trudnym momentem w eksploatacji składowiska była powódź w 1997 roku i związane z nią zagrożenie spowodowane destabilizacją stoków. Trzy lata później składowisko zostało zamknięte a miasto podpisało z Unią Europejską umowę na finansowanie projektu "Gospodarka odpadami stałymi we Wrocławiu Etap I", który obejmował m.in. rekultywację składowiska.
Prace zabezpieczające składowisko, które kosztowały 75 mln złotych, polegały na otoczeniu hałdy pionowym, podziemnym ekranem izolującym, co przyczyniło się do zabezpieczenia wody podziemnej przed zanieczyszczeniem – mówi Jolanta Szczepańska, dyrektor Biura Funduszu Spójności w Urzędzie Miejskim, która odpowiada za realizacje projektu. Odcieki ze składowiska są ujmowane i odprowadzane do bezodpływowego zbiornika a stąd wywożone samochodami asenizacyjnymi. Zbocza składowiska zostały wzmocnione, uszczelniono je materiałem syntetyczno-mineralnym i obsypano warstwą kruszywa i gruntu. Na potrzeby rekultywacji wykorzystano ok. 1 mln metrów sześciennych gruntu i kruszywa czyli 125 tysięcy ciężarówek o ładowności 16 ton.
Aby zapobiec niekontrolowanej emisji gazu do atmosfery wybudowano system odgazowujący składowisko. W sumie 4 km rurociągów i 30 studni odgazowujących. Ujmowany gaz jest spalany w pochodni ponieważ jest go zbyt mało, by opłacało się go zamienić na prąd albo energię cieplną.
Hałda składowiska i teren wokół zostały obsiane trawą, posadzono też krzewy i drzewa co przyczyniło się do poprawy estetyki składowiska i jego otoczenia. W przyszłości składowisko i teren wokół, po jego odgazowaniu i ustabilizowaniu bryły, będzie można przeznaczyć na funkcje rekreacyjne.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wroclaw.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-