Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-08-19 | Ostatnia aktualizacja: 2008-08-19
TPWind: Do 2030 roku 25 procent unijnej energii może pochodzić z wiatru

TPWind: Do 2030 roku 25 procent unijnej energii może pochodzić z wiatru
W 2020 roku, wiatr może zapewnić nawet 180 gigawatów mocy, co przekłada się na 12 do 14 procent unijnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Natomiast w 2030 roku, może to być nawet odpowiednio 300 gigawatów i 22 do 28 procent. Udział energetyki wiatrowej na tym poziomie pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 600 megaton rocznie.
W 2030 wiatr będzie stanowił największe z nowoczesnych źródeł energii. Swoja pozycje rynek ten zawdzięczał będzie takim czynnikom, jak: zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się zasobów ropy i gazu, czy limity emisji CO2.
Zrealizowanie tego planu będzie w najbliższych latach stanowić kluczowe technologiczne i przemysłowe wyzwanie dla unijnej gospodarki. Aby mu sprostać, konieczne będzie zaangażowanie zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego w całej Europie. Konieczne będzie również nadanie projektom związanym z energetyka wiatrową statusu priorytetowego.
Rozwój energii wiatrowej ma odbywać się w trzech fazach:
Faza pierwsza, obejmująca lata 2008-2020. Dojrzewa rynek w Europie Zachodniej i rozwija się w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozpoczynają się inwestycje w przybrzeżne farmy wiatrowe na dużą skalę. Sumaryczna moc wszystkich elektrowni wiatrowych sięga 180 gigawatów, z czego 40 gigawatów, to elektrownie przybrzeżne.
Faza druga, obejmująca lata 2020-2030. Zmierzają ku końcowi kluczowe inwestycje w farmy wiatrowe na dużą skalę. Trwają prace nad obniżeniem kosztów uzyskiwania energii i nowymi technologiami. Powstają na skalę przemysłową farmy wiatrowe na pełnym morzu. Rośnie eksport energii z Europy. Sumaryczna moc wszystkich elektrowni wiatrowych sięga 300 gigawatów. Rocznie przybywa 20 gigawatów, z czego 10 gigawatów, to instalacje przybrzeżne, a 7,5 gigawata pochodzi z modernizacji istniejącej infrastruktury.
Faza trzecia, obejmująca lata 2030-2050. Większość europejskich inwestycji w sektorze energetyki wiatrowej dotyczy nowych instalacji oraz modernizacji istniejących. Rośnie eksport energii z Europy.
”Wizja oraz działania niezbędne do jej realizacji zaprezentowana przez TPWind w SRA są ogromnie ważnymi krokami w przyszłość energetyki wiatrowej w Europie.” – powiedział Henning Kruse, prezes TPWind. „Nadszedł czas, by wdrożyć plan do działania, a tu bardzo dużo zależy od wsparcia Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich.”
European Wind Energy Technology Platform stanowi forum wspierania rozwoju energetyki wiatrowej w zakresie kreowania polityki i ścieżek rozwoju technologii wiatrowej. Forum stanowi również płaszczyznę nieformalnej współpracy dla członków Unii europejskiej. Głównym celem TPWind jest określenie kluczowych obszarów badań w zakresie technologii wiatrowych, jak również wyznaczenie niezbędnych dla rozwoju technologii wiatrowej obszarów.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- EWEA

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
-
-
-
-