
Toruń uruchomił najnowocześniejszą w Polsce instalację termicznej przeróbki osadów pościekowych. Osady będą suszone i wykorzystywane m.in. w kotłach cementowni.
Toruń chwali się swoją instalacją termicznej przeróbki osadów pościekowych, która funkcjonuje na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków. Jej budowa kosztowała niemal 31 mln zł. Ponad połowa tej kwoty (57 proc.) pochodziło z dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Instalacja powstała jako część projektu "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń – II etap". Generalnym wykonawcą tej inwestycji była firma Instal z Białegostoku, a dostawcą podstawowych urządzeń i technologii była austriacka spółka Andritz. Instalacja pozwala na wykorzystanie osadów pozostałych po oczyszczeniu ścieków jako alternatywnego paliwa. - Osady zostają w niej najpierw odwirowane na nowej stacji wirówek (tzw. węzeł odwadniania), a potem na suszarni taśmowej (węzeł suszenia) wysuszone do 90% suchej masy. Uzyskany w ten sposób granulat – będzie go kilka tysięcy ton rocznie - będzie wykorzystywany np. w cementowniach jako paliwo alternatywne do kotłów. W wyniku zastosowania takiego rozwiązania gospodarka osadowa w Toruniu będzie realizowana zgodnie z najwyższymi standardami i zgodnie ze wskazaniami Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Torunia. - To praktycznie technologia bezodpadowa, dzięki której wytworzony granulat będzie w całości zagospodarowany jako paliwo alternatywne do kotłów w cementowniach – mówił z kolei Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.
Toruń dzięki wsparciu z funduszy unijnych realizuje zakrojone na dużą skalę projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Zmodernizowane zostały dwie stacje uzdatniania wody, wybudowano ponad 50 km sieci wodociągowej, wymieniono ponad 17 km sieci wodociągowej i przeprowadzono renowację ponad 10 km magistral wodociągowych. Oprócz tego wybudowano ponad 320 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej, 25 przepompowni i tłoczni ścieków oraz 8 podczyszczalni wód deszczowych. Renowacją objęto przy tym 13 km kanalizacji sanitarnej (głównie w obrębie toruńskiej starówki), zlikwidowano niemal 4,5 tys. szamb. Do tych inwestycji doliczyć jeszcze trzeba modernizację gospodarki osadowej na stacji Drwęca – Jedwabno oraz wybudowanie opisanej już instalacji termicznej przeróbki osadów pościekowych. - W efekcie tych wszystkich działań 96% mieszkańców Torunia korzysta z systemu wodociągowego i jest objęta systemem kanalizacji miejskiej. To doskonały wynik w skali kraju – chwalą się władze Torunia.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- torun.pl/ wodociagi.torun.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dobór pomp. Pompy na miarę.
W wodociągach miejskich, pracujących w warunkach małej różnicy wysokości położenia punktów zaopatrywanych w wodę oraz potrzeby tłoczenia...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-