
Największy zakład oczyszczania wody w Europie, który powstaje obecnie w Rawennie we Włoszech, zostanie wyposażony w nowoczesną technologię uzdatniania wody GE ZeeWeed* 500. Przyciągające turystów miasto położone jest na wschodnim wybrzeżu Włoch, nieopodal Adriatyku, stanowiącego część basenu Morza Śródziemnego. Zmagająca się z niedoborami wody miejscowość musi zapewnić mieszkańcom i turystom odpowiedni poziom dostaw oraz wysoką jakość wody pitnej.
Romagna Acque – Società delle Fonti SpA jest spółką publiczną odpowiedzialną za hurtową sprzedaż wody we włoskim regionie Romania (w skład którego wchodzi prowincja Rawenna). Kilka lat temu przedsiębiorstwo dostrzegło konieczność poczynienia znacznych nakładów inwestycyjnych w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa wodnego. Władze regionu uznały, że założeniom projektu najlepiej odpowiada technologia membranowa GE. O wyborze zadecydowały jej właściwości, pozwalające przetworzyć zanieczyszczoną surową wodę naturalną na wysokiej jakości bezpieczną wodę pitną.
Nękany długimi okresami suszy będącymi przyczyną dramatycznie niskich poziomów wody w zbiornikach region stara się zaopatrywać w wodę pitną z Padu, najdłuższej rzeki we Włoszech. Surowa woda Padu charakteryzuje się dużą różnorodnością ciał stałych i wysoką mętnością, szczególnie po deszczu, dlatego też nowy zakład uzdatniania wody potrzebował niezawodnej metody oczyszczania wody o niskiej jakości.
„Gospodarka naszego regionu zależna jest od przemysłu oraz od turystów, którzy sezonowo odwiedzają nadmorskie obszary Rawenny, kuszące pięknymi plażami i dziedzictwem kulturalnym. Bezpieczna i niezawodna woda jest kluczowa dla zapewnienia atrakcyjności turystycznej regionu Romanii," powiedział Andrea Gambi, CEO w Romagna Acque – Società delle Fonti SpA. „W przeszłości doświadczaliśmy już niedoborów świadczących o potrzebie stworzenia systemu, który zapewniłby niezawodne dostawy wody. Budowa nowego zakładu uzdatniania wody wyposażonego w technologię GE ZeeWeed jest niezbędnym elementem w naszym planie uczynienia z rzeki bezpiecznego i godnego zaufania źródła wody pitnej."
Po uruchomieniu, nowy zakład uzdatniania wody korzystający z technologii GE ZeeWeed 500 będzie miał przepustowość rzędu 95 milionów litrów dziennie. Oczyszczona woda zaspokoi potrzeby 400 000 mieszkańców. GE dostarczy technologię dla projektu realizowanego w formule EPC (Engineering, Procurement and Construction). Liderem przedsięwzięcia jest Torricelli S.r.l., a partnerem Degrémont SpA. Nowy obiekt składać się będzie z 40 kaset z modułami ZeeWeed 500, rozmieszczonych w ośmiu blokach filtracyjnych. Będzie tym samym największym europejskim zakładem uzdatniania wody stosującym technologię GE.
GE ZeeWeed 500 jest nowoczesną technologią filtracyjną oddzielającą cząstki, bakterie i wirusy od wody lub ścieków. Prawie 1 000 zakładów na świecie korzysta z technologii, uzyskując doskonałe parametry oczyszczonej wody. Technologia nie tylko radzi sobie z dużym nagromadzeniem ciał stałych i wysoką mętnością, ale odznacza się wysoką efektywnością oraz niskim zużyciem energii i chemikaliów. Czyni to z niej idealne rozwiązanie dla oczyszczania surowej wody, charakteryzującej się dużym zanieczyszczeniem lub wysoką różnorodnością ciał stałych. Produktem uzdatniania jest woda o stałej i wysokiej jakości.
"W ostatnich latach region Romanii ucierpiał w wyniku kurczących się i coraz bardziej zanieczyszczonych zasobów wody pochodzących ze źródeł konwencjonalnych - zbiorników wodnych i warstw wodonośnych. Zmusiło to władze do szukania alternatywnych źródeł wody, które jednak mogą odznaczać się dramatycznie niską jakością. Zaawansowane procesy uzdatniania wody, jak technologia ultrafiltracji GE ZeeWeed, doskonale sprawdzają się w sytuacji, kiedy zachodzi konieczność wyprodukowania wody pitnej mając do dyspozycji nawet tak oporny materiał jak tutejsza surowa woda naturalna," powiedział Yuvbir Singh, dyrektor generalny w dziale systemów technicznych technologii wodnych i procesowych GE Power & Water. "Coraz częściej rządy i lokalne władze poszukują nowych metod bezpiecznej i niezawodnej produkcji wody pitnej, bez względu na jakość źródła wody."
Technologia ultrafiltracji wykorzystuje półprzepuszczalną membranę zatrzymującą zawiesiny ciał stałych, bakterie, wirusy, endotoksyny i inne patogeny znajdujące się w wodzie. Produktem końcowym jest woda zwana permeat, charakteryzująca się bardzo wysoką czystością i niskim stopniem zagęszczenia osadu. Służy do podczyszczania wód powierzchniowych, wody morskiej i biologicznie uzdatnianych ścieków komunalnych zanim poddane zostaną płukaniu wstecznemu i przepompowane do kolejnych systemów oczyszczania membranowego. Ultrafiltracja stosowana jest także w przemyśle do separacji zawiesin ciał stałych od roztworów. Membrany ultrafiltracyjne GE ZeeWeed oferują unikalne połączenie wydajności, efektywności energetycznej, trwałości, krótkiego czasu instalacji, łatwości w obsłudze i niezawodności.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- GE

Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-
-