W Szpitalu w Bochni zainstalowano 100 kolektorów słonecznych. Energia słoneczna, dzięki trójkogeneracji zostanie wykorzystana w Spitalu na ciepło (ogrzewanie), zimno chłód (klimatyzacja) i prąd do oświetlania.
Szpital w Bochni jako pierwszy w Polsce wprowadził taki system – poinformował Marek Wachelka, prezes firmy Wachelka Inergis, wykonawcy inwestycji.
Według szacunków dyrekcji szpitala, odnawialne źródła energii pozwolą w przyszłości zaoszczędzić nawet 20 procent kosztów utrzymania instytucji, a wyprodukowana nadwyżka może być sprzedawana do zakładu energetycznego.
Szpital, którego potrzeby energetyczne są obecnie bardzo duże, dzięki zwiększonej sprawności wytwarzania, będzie produkował więcej energii niż potrzebuje.
W przypadku brzydkiej pogody instalacja ma ogromne bufory, które magazynują energię na kilka dni. Poza tym cały szpital jest zabezpieczony na wiele sposobów, nie ma więc zagrożenia, że nagle zabraknie energii elektrycznej - tłumaczy Jacek Baran, kierownik budowy z firmy Wachelka Inergis.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetakrakowska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
W Lidzbarku Warmińskim powstanie Ciepłownia Przyszłości
Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim będzie pochodzić z odnawialnych źródeł...
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl