Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-06-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-06-25
Szczyt ONZ Rio +20 - finał negocjacji
Szczyt ONZ Rio +20 - finał negocjacji

Szczyt ONZ Rio +20 zakończył się przyjęciem deklaracji, w której prawie 200 krajów postanowiło w ciągu 3 lat zdefiniować cele zrównoważonego rozwoju (SDG).

Deklaracja końcowa szczytu Rio+20 zawierajaca przede wszystkim zobowiązania państw do kontynuacji działań na rzecz budowy globalnej, zielonej gospodarki została oficjalnie przyjęta.

Z przyjętego dokumentu wynika, że do 2015 r. spełnione powinny zostać Milenijne Cele Rozwoju, które zostały przyjete przez przywódców 189 państw na szczycie ONZ w 2000 roku. Osiem celów milenijnych stanowi zobowiązanie społeczności międzynarodowej do redukcji ubóstwa i głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia, poprawy stanu edukacji, walki z AIDS, ochrony środowiska naturalnego, a także zbudowania globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju.

Choć Unia Europejska liczyła na podpisanie bardziej ambitnego porozumienia, to wyraziła także przekonanie, że jest to bardzo ważny krok dla dalszej realizacji polityki zrównoważonego rozwoju.
Tegoroczny szczyt ziemi zmienił nieco swoją formułę. Delegaci wielokrotnie podkreślali, że nie dotyczy on już tylko ekologii, ale przede wszystkim rozwoju państw, który powinien się odbywać z poszanowaniem środowiska naturalnego. Realizacji tego celu ma sprzyjać między innymi Platforma Zielonego Przemysłu (Green Industry Platform), której inauguracja miała miejsce podczas konferencji. Celem platformy jest mobilizacja działań poszczególnych rządów, przedstawicieli biznesu i społeczeństwa na rzecz rozwoju przyjaznego środowisku przemysłu. W praktyce platforma będzie m.in. promować wymianę dobrych praktyk wspierających rozwój zielonych gałęzi gospodarki.

Rozczarowanie ekologów i niektórych państw wzbudziło odroczenie do 2014 r. decyzji o utworzeniu instrumentów finansowych, wspierających gospodarkę. Do utworzenia funduszu w wysokości 30 mld dolarów, którego celem byłoby finansowanie projektów zrównoważonego rozwoju dążyła grupa G-77, czyli ponad 130 rozwijających się państw plus Chiny. Propozycja ta została jednak usunięta z tekstu z powodu sprzeciwu krajów uprzemysłowionych, dla których priorytetem jest walka z kryzysem w strefie euro.

 

 

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także