
MPWiK we Wrocławiu wspólnie z firmami informatycznymi Microsoft i Future Processing opracowało system informatyczny o nazwie Smartflow, który pomaga w wykrywaniu awarii wodociągów. W 2016 roku pozwolił on zaoszczędzić 0.5 mld litrów wody.
System działa na terenie kilkunastu osiedli mieszkaniowych wykorzystując obecnie blisko 100 urządzeń monitorujących ilość i ciśnienie wody przepływającej przez sieć wodociągową. Dzięki temu możliwe jest zlokalizowanie niewidocznych wycieków.
"System działa w oparciu o czujniki zlokalizowane w sieci - wyjaśnia Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWiK - które przez całą dobę dostarczają nam informację na temat dystrybucji wody. Najważniejsze pomiary prowadzone są głównie nocą, kiedy mieszkańcy praktycznie nie zużywają wody. Po wytypowaniu miejsca awarii nasze brygady wyszukują je precyzyjnie w oparciu o rozwiązania akustyczne. Dzięki tej metodzie awarie, które generują straty rzędu na przykład 15 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę, udaje nam się precyzyjnie zlokalizować i usunąć w ciągu 72 godzin."
Działania zmierzające do ograniczenia strat w wyniku ukrytych wycieków Wrocław rozpoczął w 2014 roku. Dziś należy on do czołówki miast europejskich z najmniejszymi stratami wody. Warto dodać, że wrocławskie wodociągi w 2017 roku planują dalszą rozbudowę Smartflow.
"Wrocław jest nie tylko liderem wśród polskich miast - podkreśla Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK - które odpowiedzialnie dążą do redukcji poziomu strat wody, ale też osiąga coraz lepsze wyniki wśród miast należących do International Water Association, globalnej organizacji działającej m.in. na rzecz ochrony zasobów wodnych. Nasza spółka jest pierwszą polską firmą należącą do tego grona ekspertów."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- portalsamorzadowy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
-
-
-
-
-