Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-12-22 | Ostatnia aktualizacja: 2010-12-22
Świąteczne ozdoby w stylu eko

Świąteczne ozdoby w stylu eko
Idea ekologicznych świąt na pewno nie jest obca dzieciom ze szkół zaangażowanych w program Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowisko. Członkowie koła ekologicznego Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy postanowili w tym roku uruchomić swoją wyobraźnię i wykonać ozdoby choinkowe z… surowców wtórnych. Na naszej choince odnajdziecie między innymi niepotrzebne już płyty CD, dyskietki, plastikowe butelki, nakrętki, puszki aluminiowe, skrawki papieru i wiele innych. Wszystkie ozdoby wykonano ze śmieci. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na możliwość ponownego wykorzystania pozornie niepotrzebnych już przedmiotów. Jest to również doskonała okazja aby w rodzinnej atmosferze, mile spędzić wspólnie czas przygotowując te niecodzienne cudeńka choinkowe.’’- mówi Irena Samołyk z SP 2 w Wapnicy.
Na inny, ale równie ekologiczny pomysł wpadli uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Bolesława Krzywoustego w Jeleniej Górze. Uczniowie podczas realizacji zadań w projekcie ,,Las Zrównoważony”, zebrali liście miłorzębu dwuklapowego o niezwykle ciekawych kształtach. Liście te, po wysuszeniu, stały się materiałem z którego wykonano niebanalne ozdoby, kartki świąteczne, a nawet malutkie choinki!
Modne eko-ozdoby świąteczne wykonały także przedszkolaki z Raciechowic, które już od wielu lat zdobią choinki naturalnymi lub pochodzącymi z recyklingu materiałami. Przedszkolna choinka udekorowana jest szyszkami, kasztanami, kawałkami pachnącej cytryny czy pomarańczy. Zainspirowany Urząd Gminy w Raciechowicach bierze przykład z przedszkolaków – Wójt Gminy co roku zaprasza dzieci do strojenia choinki ozdobami, które powstają m.in. z opakowań po jogurtach czy papierków. Robimy też inne choinki, takie dla ptaków w lesie, z jabłuszkami i słoninkami. Podobają się nam i pewnie jeszcze bardziej ptaszkom - mówi Maria Sosnowska, nauczycielka z Samorządowego Przedszkola w Raciechowicach.
Zabawa, która w tym przypadku polega na wykonywaniu prostych ozdób świątecznych, jest doskonałym narzędziem edukacji ekologicznej - nie tylko dzieci - ale także dorosłych. Jednak to właśnie najmłodsi są najbardziej podatni na tego typu naukę. Jeżeli dzieciom od początku przybliża się zagadnienia związane z ekologią, to dbałość o środowisko staje się dla nich czymś naturalnym. Widzę różnicę, pomiędzy starszą córką, a młodszym synkiem, który ma kontakt z działaniami ekologicznymi już od przedszkola i dlatego przyjmuje je jako oczywiste. Chętnie bierze udział w proekologicznych działaniach, nie tylko w szkole, ale i w domu – mówi Joanna Wiater, mama 10-letniej Sary i 4-letniego Norberta.
W czasach zabiegania i wszechobecnego konsumpcjonizmu, okres świąteczny to niepowtarzalne chwile podczas których możemy pozwolić sobie na relaks w gronie rodzinnym, wspólne przygotowywanie świątecznych potraw, prezentów czy ozdób choinkowych. Czy nie przyjemniej będzie spędzić ten wyjątkowy czas w otoczeniu samodzielnie wykonanych eko - ozdób czy wręczając kreatywne, ekologiczne prezenty?
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczne butelki reklamowe z recyklingu: Dbaj o planetę i zyskuj wizerunkowo!
Butelki reklamowe z recyklingu W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty gadżetów reklamowych,...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl