Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-20   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-20
Susza dotyka całą Polskę
Flickr, CC0
Flickr, CC0

Susza w całej Polsce zaostrza się. Sporadyczne deszcze nie są w stanie poprawić sytuacji, która najgorsza jest obecnie w Poznaniu. W mieście i jego bezpośrednim sąsiedztwie deficyt wody wynosi od 260 do 269 mm.

Niedobory wody w Poznaniu osiągają rekordowe wartości. Są one już równe półrocznemu bilansowi średnich opadów dla tej okolicy. Ponadto obszar tak dramatycznego niedoboru wody stale się powiększa. Średnia dla Niziny Wielkopolskiej to 240 d0 249 mm.

Niewiele lepsza niż w Poznaniu jest sytuacja w województwach zachodniopomorskim, części lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i w pomorskim. W dużych miastach pomorskiego w ostatnim czasie deficyt wody znacząco wzrósł. Wzrost deficytu wody o 40 mm. Na skutek tego w Trójmieście sytuacja jest niemal tak zła jak w okolicach Poznania, a KBW wynosi minus 250-259 mm.

Największa powierzchnia suszy dotyczy województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego (od 58,63 do 71,35% gruntów ornych tych województw). Susza dotknęła 53,84% upraw rzepaku i rzepiku, a aż 67,29% upraw zbóż jarych jest zagrożonych suszą.

Z powodu klęski suszy Polska planuje się zwrócić do Komisji Europejskiej o dodatkowe wsparcie dla rolników.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
gloswielkopolski.pl

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :