Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-11-30 | Ostatnia aktualizacja: 2009-11-30
Środowisko i gospodarka idą w Polsce w parze

Środowisko i gospodarka idą w Polsce w parze
Debatę z udziałem ministra Macieja Nowickiego oraz zaproszonych gości: Wojciecha Ponikiewskiego - dyrektora Departamentu Zagranicznej Polityki Ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jana Rączki - prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojciecha Stępniewskiego - koordynatora projektu „Klimat i energia” z WWF Polska, Michała Kiełszni - Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Andrzeja Maciejewskiego - Zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad prowadził prof. Andrzej Kraszewski. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele rządu, organizacji pozarządowych, samorządów oraz eksperci.
Środowisko to ważnych dział gospodarki i inwestycji, wspierający rozwój i modernizację gospodarki zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju - powiedział minister Nowicki.
Paneliści skupili się na omówieniu kwestii ochrony klimatu jako drogi do przekształcenia polskiej i światowej gospodarki, wzroście roli Polski w międzynarodowych negocjacjach, m.in. dzięki sukcesowi poznańskiej Konferencji Klimatycznej COP 14, a także umiejętnemu zarządzaniu środkami finansowymi na ochronę środowiska. Wskazywano także na sukcesy we współpracy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powołane przez ministra Nowickiego do odblokowania inwestycji drogowych.
Główne wątki panelu „Środowisko – potencjał do rozwoju Polski” i prezentacja najważniejszych osiągnięć resortu środowiska i ministra Macieja Nowickiego:
Ochrona środowiska to ważny dział gospodarki narodowej, w której zatrudnionych jest kilkaset tysięcy pracowników i która tworzy inwestycje pobudzające koniunkturę gospodarczą – inwestycje w ochronie środowiska stanowią ok. 8 proc. wszystkich w Polsce.
Polityka Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska jest bardzo restrykcyjna, tak jak i kary za nieprzestrzeganie przepisów. Polska postawiła na partnerską współpracę z Unią Europejską i rozwiązywanie konfliktów, a przez to przyspieszanie rozwoju gospodarczego. Dzięki temu udało się zakończyć nabrzmiały konflikt w sprawie Doliny Rospudy i rozpocząć budowę obwodnicy zgodnie z prawem.
Dokonano pełnego wdrożenia środowiskowego prawa unijnego do prawodawstwa krajowego. Odrobiono zaległości w zakresie GMO (ustawa w sejmie) czy odpadów. Stworzono pakiet ustaw racjonalizujących gospodarkę odpadami, który daje prawną bazę do wprowadzania na skalę krajową odzysku i recyklingu: szkła; metalu; makulatury; odpadów elektrycznych i elektronicznych; baterii i akumulatorów i starych samochodów. Nowoczesny system gospodarki odpadami spowoduje: zamykanie starych, szkodliwych dla środowiska wysypisk i oddanie władztwa nad odpadami administracji samorządowej – uporządkowanie rynku i sprostanie wysokim wymaganiom unijnym.
Skutecznie wydawane są środki unijne w największym w Unii Europejskiej Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko: ponad 200 umów o łącznej wartości ponad 4 mld zł, dzięki któremu wspierane są inwestycje służące ochronie środowiska.
Wysoki status ochrony przyrody w prawodawstwie UE powoduję, że budowa infrastruktury odbywa się z uwzględnieniem wartości przyrodniczych. Żeby ułatwić sprostanie tym wymogom powołano Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, dzięki której przyspieszono wydawanie decyzji środowiskowych niezbędnych do budowy dróg i autostrad: z 300 do 100 dni.
Polska zakończyła także wyznaczanie obszarów NATURA 2000 odblokowując tym samym wiele inwestycji, środków unijnych i ustanawiając jasne zasady dla inwestorów – likwidując obszar niepewności.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Finansowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach
Przejście z gospodarki linearnej na model GOZ jest silnie promowaną ideą na szczeblu całej Unii Europejskiej. Transformacja wymaga...
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
-
-