Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-10-31 | Ostatnia aktualizacja: 2007-10-31
Specjalny materiał ceramiczny może ograniczyć emisję CO2

Specjalny materiał ceramiczny może ograniczyć emisję CO2
LSCF został pierwotnie opracowany z myślą o ogniwach paliwowych. Dzięki inżynierom z Newcastle University współpracujących podczas badań nad materiałem z uczelnią Imperial College London zakres zastosowań LSCF poszerzy się o procesy umożliwiające redukcję emisji z elektrowni opalanych gazem. Nie wykluczone, że technologia mogłaby zostać zastosowana w elektrowniach węglowych i opalanych olejem opałowym, jednak pod warunkiem, że paliwa stałe i ciekłe zostałyby najpierw przetworzone w gaz. Wiązałoby się to jednak z większymi kosztami i mogłoby skomplikować funkcjonowanie elektrowni.
W klasycznych elektrowniach opalanych gazem metan spalany jest w strumieniu powietrza. Wytwarzająca się przy tym mieszanka azotu i gazów cieplarnianych z dwutlenkiem węgla i tlenkami azotu emitowana jest do atmosfery. Gazy te nie są wyodrębniane ze względu na wysokie koszty i dużą energochłonność procesu separacji.
Wykorzystując materiał LSCF, którego własności umożliwiają filtrowanie tlenu z powietrza, możliwe będzie zamienienie szkodliwych gazów na pożyteczne związki chemiczne. Zastosowanie w instalacji spalania rurek wykonanych z LSCF, które przepuszczają jony tlenu, pozwoli na doprowadzanie do metanu jedynie tlenu. W rezultacie podczas spalania wytwarzany będzie praktycznie “czysty” dwutlenek węgla oraz para, która następnie może zostać łatwo oddzielona od CO2 poprzez skraplanie. Otrzymany w ten sposób strumień CO2 może zostać przesłany do zakładu przetwórczego, gdzie zostanie powtórnie wykorzystany przemysłowo.
Dodatkową zaletą rurek wykonanych z LSCF jest ich odporność na korozję wysokotemperaturową mogącą występować w paleniskach kotłów parowych, gdzie temperatura podczas procesu spalania dochodzi do około 800 stopni Celsjusza.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- engineerlive.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-