Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-11-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-15
Spalarnia dla Poznania
Spalarnia odpadów w Poznaniu przetworzy 240 tys. ton śmieci rocznie.
Spalarnia odpadów w Poznaniu przetworzy 240 tys. ton śmieci rocznie.

W Poznaniu za ponad miliard złotych powstanie zakład termicznego przetwarzania odpadów. Na kontrakt znalazła się trójka chętnych.

W Poznaniu ma powstać instalacja termicznego przekształcania odpadów. Jest to część projektu "System gospodarki odpadami dla Miasta Poznań". Przetarg na jego budowę rozpisano w kwietniu tego roku. W ogłoszeniu o przetargu czytamy: "Przedmiotem Umowy PPP będzie:
— zaprojektowanie, wybudowanie, finansowanie oraz zarządzanie i utrzymanie kompletnej Instalacji Termicznego Przekształcania Frakcji Resztkowej Zmieszanych Odpadów Komunalnych w Poznaniu (ITPOK– teren Miasta Poznań) o nominalnej wydajności przetwarzania odpadów komunalnych do 240 000 Mg na rok w technologii spalania odpadów w piecu rusztowym i wyposażonej w półsuchą instalację oczyszczania spalin oraz,
— zaprojektowanie, wybudowanie, finansowanie oraz zarządzanie i utrzymanie instalacji do demontażu odpadów wielkogabarytowych o nominalnej wydajności przetwarzania odpadów do 10 000 Mg na rok (IDOW –Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Suchym Lesie)".

Na początku mówiło się o 11 chętnych na budowę poznańskiej spalarni. Ostatecznie końcowe oferty złożyły trzy podmioty: Sita Zielona Energia (we współpracy z francuskim GDF Suez), IPTOK Poznań (we współpracy z niemieckim E.ON) oraz Articulus sp. zo.o. (we współpracy z brytyjskim Wheelabrator). Całkowita wartość projektu szacowana jest na 1 mld 41 mln zł. Z funduszy Unii Europejskiej pochodzić będą 352 mln zł. Władze miasta liczą na to, że inwestycja zostanie ukończona najpóźniej do końca 2015 r. Spalarnia ma powstać na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. jej właścicielem będzie miasto, ale prywatny inwestor będzie mógł ją eksploatować przez conajmniej 30 lat.

ITPOK oprócz przetwarzania odpadów będzie produkował również ciepło i prąd. Ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna sieci przesyłowej. Zakład według planów ma produkować 78 000 MWh/rok energii elektrycznej i 312 000 MWh/rok energii cieplnej. Rozważany jest również wariant, w którym ITPOK będzie produkował tylko prąd w ilości ok. 150 tys. MWh/rok.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
poznan.pl/ ekokonsultacje.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także