Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-02-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-02-23
Skup złomu – co warto wiedzieć?
główne_.jpg
główne_.jpg

Skup złomu to miejsce, gdzie możemy sprzedać poszczególne rodzaje metali i ich stopów w celu ich ponownego wykorzystania. Jakie rodzaje złomu wyróżniamy?

Złom to wszelkie metalowe odpady i niepotrzebne przedmioty, które można poddać recyklingowi. Skupy złomu przyjmują przedmioty, które nadają się do przetworzenia, a których każdy z nas musi się czasem pozbyć. Są to np. silniki elektryczne, opakowania metalowe, konstrukcje ze stali lub aluminium, puszki, felgi i części samochodowe, blachy, przewody, czy fragmenty instalacji elektrycznych. Segregowanie odpadów pozwala więc nie tylko na ich ponowne wykorzystanie, ale jest też szansą na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jakie rodzaje złomu wyróżniamy?

Skup złomu – co warto o nim wiedzieć?

Złomowanie polega na pozyskaniu przez skup złomu przedmiotów, które nadają się do przetworzenia, a następnie wstępnym ich oczyszczeniu i rozebraniu na mniejsze części. Kolejnym krokiem jest segregacja, czyli oddzielenie części, które nadają się do przetworzenia od tych, których nie można już wykorzystać. Części, które można poddać recyklingowi, zostają ponownie przetopione, a to, co niepotrzebne, zostaje zutylizowane. Warto więc rozejrzeć się za najbliższym skupem złomu i sprzedać przedmioty, które tylko niepotrzebnie zajmują miejsce, a nadają się do ponownego wykorzystania.

Osoby prywatne zwykle oddają na złom aluminium w postaci puszek z napojów. Możliwe jest też oddanie makulatury, dzięki czemu można się pozbyć niepotrzebnych gazet czy kartonów. Również stare kable, np. od telefonów czy komputerów można oddać na złom. Miedź, cyna, czy aluminium to złom, na którym można najwięcej zarobić. Z kolei firmy, które chciałyby pozbyć się większej ilość złomu, mogą skontaktować się ze skupem złomu i metali kolorowych, który oferuje odbiór złomu. Szczegóły można znaleźć na stronie: https://tkmrp.pl/skup-zlomu.php.

Jakie są rodzaje złomu?

Aby usprawnić proces przetwarzania, wprowadzona została klasyfikacja złomu. Głównym kryterium, które bierze się pod uwagę, jest surowiec, z którego przedmiot został wyprodukowany – częściowo lub w całości. Wyróżniamy:
• Złom stalowy – najpopularniejsza, a zarazem najtańsza klasa złomu, która dzieli się na: złom wsadowy (jego parametry pozwalają na bezpośrednie wykorzystanie w piecu hutniczym) oraz złom niewsadowy (przekracza normy podane dla złomu wsadowego, dlatego musi zostać poddany obróbce przed wrzuceniem do pieca hutniczego). Złom niewsadowy dzieli się na złom ciężki (o grubości min. 6 mm, np. rury i pręty zbrojeniowe) oraz złom lekki (o grubości maks. 4 mm, np. blacha).
• Złom żeliwny – są to przede wszystkim elementy maszyn i silników, elementy konstrukcji i kaloryfery. Ten rodzaj złomu dzielimy na: żeliwo białe (złom handlowy) i żeliwo ciemne (złom maszynowy).
• Złom metali nieżelaznych – inaczej złom metali kolorowych, jest najbardziej dochodową klasą złomu. W zależności od gatunku możemy za niego dostać nawet powyżej 50 zł za kilogram. Znajdziemy tu m.in. aluminium, miedź, cynk, ołów oraz stopy metali, takie jak: mosiądz, brąz, czy znal.

Wybierając przedmioty do oddania na złom, warto więc znać klasyfikację złomu. Nie mając pewności, czy przedmiot jest wykonany z aluminium, czy ze zwykłej stali, można sprawdzić to w łatwy sposób. Wystarczy tylko wykonać próbę magnesem. Nie przyciągnie on produktów wykonanych z aluminium, dzięki czemu szybko posegregujmy produkty do sprzedaży. Oddawanie niepotrzebnych przedmiotów na złom jest więc szansą na ochronę środowiska naturalnego oraz na podreperowanie budżetu.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także