Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-01-27 | Ostatnia aktualizacja: 2010-01-27
Samolot zasilany energią słoneczną

Samolot zasilany energią słoneczną
Realizowany przez nich projekt został dofinansowany kwotą ponad 10 milionów złotych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, w ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak wyjaśnił jeden z konstruktorów Phoenix, inż. Krystian Woźniak z Instytutu Lotnictwa, stratosfera to przestrzeń między 10 a 50 km n.p.m., a projektowany samolot stratosferyczny będzie szybował między 15 a 20 km n.p.m. Obszar od 0 do 15 km n.p.m. jest użytkowany przez lotnictwo zarówno cywilne jak i wojskowe. Na wysokości pomiędzy 15 a 20 km n.p.m. wiatr nabiera znacznie mniejszych prędkości, co jest szczególnie istotne ze względu na większe bezpieczeństwo stosunkowo delikatnej struktury samolotu.
Ważnym powodem, dla którego samolot będzie latał na poziomie stratosfery jest jego zasilanie przez energię słoneczną. Na dużych wysokościach ilość energii ze słońca przypadająca na 1 metr kwadratowy powierzchni jest wyższa od tej, którą można uzyskać na powierzchni Ziemi.
W ciągu dnia samolot będzie zasilany energią elektryczną pochodzącą z ogniw słonecznych. Musi być jej na tyle dużo, by można było naładować akumulatory, które z kolei zasilą samolot podczas pracy w nocy. Jak mówi inż. Woźniak, taki sposób zasilania umożliwia kontynuowanie lotu bez konieczności lądowania.
W zależności od powierzonej misji w samolocie umieszczane będą kamery optyczne, termowizyjne lub radary SAR (Synthetic Aperture Radar). Zbierane przez nie informacje będą miały różnorodne zastosowanie.
Samolot będzie mógł ułatwiać zarządzanie sytuacjami kryzysowymi - np. gaszeniem pożarów czy monitorowaniem sytuacji powodziowej. Wyposażony w kamery pracujące w paśmie widzialnym o rozdzielczości 10-15 cm, pozwala na śledzenie rozwoju sytuacji w czasie rzeczywistym i umożliwia skuteczniejsze dowodzenie jednostkami. Za pomocą skaningu laserowego (LIDAR) samolot umożliwi również tworzenie map powodziowych. Promienie świetlne są pochłaniane przez wodę, dlatego tereny objęte powodzią dobrze widać na obrazie ze skanera.
Ponadto, przy pomocy Phoenixa będzie można tworzyć m.in.: topograficzne bazy danych, numeryczne modele terenu oraz przestrzenne modele miast. Ważnym zastosowaniem jest uaktualnianie, obecnie mocno zdezaktualizowanych map zagospodarowania przestrzennego terenu. Używane w Polsce mapy katastralne (wielkoskalowe) są bardzo stare. Samolot Phoenix może być również wykorzystywany do badania zmian składu atmosfery oraz poziomu zanieczyszczenia powietrza.
Projekt rozpoczął się 4 stycznia, a zakończy w grudniu 2013 roku.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Nauka w Polsce

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczne i energooszczędne — zalety ławek solarnych
Ławki solarne to coraz bardziej popularne rozwiązanie w zakresie wyposażenia miast umożliwiającego swobodne przesiadywanie w bezpiecznych i...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-