
Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej krytykuje rządowe pomysły dotyczące wsparcia OZE. Zdaniem Fundacji założenia te są błędne i niezgodne z wymaganiami Unii Europejskiej. To z kolei grozić będzie karami nakładanymi przez Brukselę.
Rząd zaprezentował niedawno swoje plany dotyczące systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii. Zdaniem Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej pomysły te są błędne i niezgodne z unijną Dyrektywą 2009/28/WE. - FNEZ nie zgadza się z jedną z podstawowych idei przyświecających nowej propozycji systemowej dla OZE - „kierowania wsparcia w pierwszej kolejności do sprawdzonych i opanowanych technologii, które w polskich warunkach charakteryzują się najniższym kosztem wytwarzania energii" – czytamy w stanowisku Fundacji.
FNEZ zgadza się z opinią, że obecny system wymaga pilnych zmian gdyż jest kosztowny i nieefektywny. Problem w tym, że w ciągu kilku ostatnich lat rząd niewiele zrobił by to zmienić. Dodatkowo wdrożenie nowego systemu w kształcie proponowanym przez Radę Ministrów może zająć kolejne 2-3 lata. - Zaprezentowane kierunki działań są zaledwie zbiorem licznych pomysłów, których uzgodnienie i przerobienie na zapisy prawne pozwalające na wdrożenie ich w życie może potrwać ponad 2 lata. W praktyce oznacza to utrwalenie obecnej sytuacji braku stabilności i przewidywalności na rynku inwestycyjnym w energetyce odnawialnej, a tym samym całkowite jego zablokowanie. Skutkiem takiej sytuacji będzie niewypełnienie przez Polskę celów ilościowych Dyrektywy 2009/28/WE oraz poniesienie ogromnych strat gospodarczych z tytułu zaniechania realizacji inwestycji o miliardowej wartości, nie oddania do użytku nowych mocy energetycznych w latach 2015-2017 niezbędnych dla zapewnienia pokrycia zapotrzebowania na energię w KSE, kar za niewdrożenie Dyrektywy, a także utraty wiarygodności Polski jako atrakcyjnego rynku inwestycyjnego – wskazuje Fundacja.
FNEZ wskazuje też jakie działania można podjąć niemal natychmiast by poprawić system wsparcia OZE. Wśród propozycji są:
- ograniczenie wsparcia dla instalacji spalania wielopaliwowego;
- ograniczenie wsparcia dla energetyki wodnej do instalacji o mocy do 1 MW;
- wprowadzenie gwarancji wsparcia na 15 lat;
- skrócenie ważności świadectw pochodzenia do 2 lat;
- powiązanie wielkości przyznawanej w ramach aukcji ilości energii objętej stałą ceną z Krajowym Planem Działania;
- prowadzenie aukcji w tzw. koszykach technologicznych;
- objęcie systemem aukcji morskich farm wiatrowych.
Pełna treść stanowiska FNEZ dostępna jest na stronie: http://www.fnez.pl/fnez,menu,0,11,stanowiska.html
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- fnez.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co zrobić aby nie walczyć już z wiatrakami?
Powszechne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce nabiera tempa. Ostatnimi czasy prym w tej kategorii projektów zaczyna wieść...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-
-