
Rada Ministrów przyjęła „Strategiczny plan adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030". Jest to pierwszy tego typu dokument przygotowany przez Rząd.
Polskie władze postanowiły przygotować program działań adaptacyjnych, które mają pozwolić na przystosowanie się do zmian klimatycznych. W tym celu przygotowano „Strategiczny plan adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030" tzw. SPA2020. - Głównym celem SPA2020 jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju oraz efektywnego funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa w warunkach zmieniającego się klimatu. W dokumencie wskazano priorytetowe kierunki działań adaptacyjnych, które należy podjąć do 2020 roku w najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu obszarach, takich jak: gospodarka wodna, rolnictwo, leśnictwo, różnorodność biologiczna, zdrowie, energetyka, budownictwo i gospodarka przestrzenna, obszary zurbanizowane, transport, obszary górskie i strefy wybrzeża – wyjaśnia ministerstwo Środowiska.
Wspomniane działania mają podejmować władze publiczne jak i sektor prywatny. Prace obejmą kampanie edukacyjne, rozwój technologii, inwestycje w infrastrukturę (np.: budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych czy infrastruktury ochrony wybrzeża), a także zmiany w prawie (np.: zmiany w systemie planowania przestrzennego). - SPA2020 zostało opracowane na podstawie wyników projektu badawczego o nazwie KLIMADA, realizowanego na zlecenie Ministerstwa Środowiska w latach 2011-2013 ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego ramach opracowywane są ekspertyzy ilustrujące przewidywane zmiany klimatu do 2070 roku – wyjaśnia resort środowiska. Jednocześnie uruchomiono stronę internetową klimada.mos.gov.pl, na której publikowane będą informacje dotyczące zmian klimatu oraz adaptacji do nich.
Z treścią przyjętej strategii można zapoznać się na:
http://www.mos.gov.pl/g2/big/2013_10/becc4b984fb12cd415b855e2cb42f68a.pdf
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
-
-
-