
Ministerstwo Gospodarki odrzuciło większość uwag do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii zgłaszanych przez koncerny energetyczne, "zielonych" inwestorów oraz przeciwników szybkiego rozwoju OZE. Już w tym tygodniu rozpoczną się prace nad szczegółami ustawy, która regulować będzie wydawanie kilku miliardów rocznie na wsparcie "zielonych" elektrowni.
Wśród odrzuconych propozycji znalazło się m.in. sztywne uregulowanie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań. "Chcemy wspierać energetykę wiatrową, którą postrzegamy jako jedno z najtańszych źródeł energii odnawialnej w Polsce" - tłumaczył wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz.
Nie będzie jednak również większych ułatwień w planowaniu i budowie farm wiatrowych ani nie zostanie złagodzony nowy aukcyjny system wsparcia OZE, który przewiduje, że wsparcie uzyskiwać mają ci producenci "zielonej" energii, którzy zobowiążą się do dostarczania jej przez 15 lat w określonej ilości i po najniższej cenie.
Mimo starań gdańskiej Energi pozostanie w ustawie przepis, na mocy którego koncerny energetyczne z regionów, gdzie licznie buduje się odnawialne źródła energii, wciąż będą dopłacać do nich najwięcej. Oznacza to, że lokalni sprzedawcy nadal będą mieli obowiązek kupować "zielony" prąd po określonych przepisami cenach (zależnych od cen rynkowych).
Niewykreślony pozostał również przepis atakowany przez ekologów, organizacje branżowe, ekspertów, a nawet Związek Banków Polskich, zgodnie z którym prywatny producent energii elektrycznej we własnym domu (np. z paneli słonecznych na dachu domu) ma prawo odsprzedawać niewykorzystaną energię, ale dostanie za nią jedynie 80% stawki, na którą może liczyć osoba prowadząca działalność gospodarczą. Prawdopodobnie regulacja ta zostanie jednak zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- money.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
-
-
-
Ekspert
TA ustawa już wspiera koncerny energetyczne i spalaczy węgla oraz mocno uderza w gospodarstwa domowe. Znowu mają zyskać jedynie duzi. System aukcyjny to porażka, którą wprowadziła u siebie jedynie Federacja Rosyjska. System wspierający oszustwa i przekręty na ogromną skalę!!! Jeśli nie będzie net meteringu, tj. rozliczenia z zakładami energetycznymi raz na rok to niema szans na rozwój. Nie potrzeba dopłat czy jałmłużny od rządu tylko mądrych regulacji!!! Net metering z rozliczeniem raz na rok to jedyne co ma sens!!!!!!! Nikt nikomu nie musi do niczego dopłacać. Przy net meteringu energetyka solarna i wiatrowa będzie się sama rozwijać, ale tego rozwoju boją się wszystkie koncerny energetyczne i razem z naszym ustawodawcą robią wszystko, aby ten rozwój zabić.